Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie kruszywa nadają się do budowy nawierzchni drogowych?
Budowa dróg wymaga wykorzystania – do stworzenia nawierzchni drogowych – wielu materiałów pochodzenia naturalnego, np. różnego rodzaju kruszywa. Kruszywa możemy podzielić na naturalne i sztuczne. W przypadku tych pierwszych istnieje jeszcze jeden podział: na kruszywa żwirowe oraz łamane (przez rozdrabnianie mechaniczne). Jakie kruszywa stanowią podstawowy materiał do budowy nawierzchni drogowych?
Kruszywa naturalne – idealne do budowy nawierzchni drogowych
Kruszywem naturalnym, które bywa często wykorzystywane przy budowie dróg, jest żwir. To osadowa skała okruchowa, występująca w luźnej postaci, o średnicy od 2 mm co kilku centymetrów. Żwir najczęściej bywa stosowany jako składnik mas bitumicznych i betonów towarowych, kładzionych na nawierzchnię dróg. Stanowi on również idealny materiał do podbudowy drogi.
Przeczytaj również: Gdzie znaleźć kruszywa w Lublinie?
Innym kruszywem naturalnym, jaki wykorzystuje się w budownictwie, jest grys. To skała, którą kładzie się na warstwy wyrównawcze, ścieralne i wiążące.
Ciekawym kruszywem naturalnym jest także tłuczeń, który używa się chętnie do produkcji nawierzchni drogowych i kolejowych. Wyróżnia się on szorstkimi ziarnami.
Kruszywa naturalne, wykorzystywane w budownictwie, można zakupić od Kopalni TOPAZ – jednej z największych kopalni kruszywa w województwie pomorskim. Podstawowa działalność opiera się na wydobywaniu piasku, żwiru, pospółki, kamieni polnych.
Kruszywa sztuczne
Kruszywa sztuczne można podzielić na kilka grup – w zależności od ich rodzaju i sposobu produkcji. Najczęściej mamy do czynienia z kruszywami z odpadów przemysłowych poddawanych obróbce termicznej i ich przeciwieństwem, czyli kruszywami z odpadów przemysłowych niepoddawanych obróbce termicznej.
Nie są one tak popularne w budownictwie jak naturalne odpowiedniki. Mimo to nie można wykluczyć ich dużego wkładu w tę branżę. Najczęściej używanymi kruszywami sztucznymi są kermazyt, łupkoporyt, żużel paleniskowy i granulowany, popiół lotny, glinoporyt, węglanoporyt, pumeks hutniczy.
Kermazyt to najpopularniejsze sztuczne kruszywo lekkie. Ma brunatną barwę i nieregularne granulki. Powstaje w wyniku wypalenia surowca ilastego. Ów kruszec wykorzystywany jest - przede wszystkim – jako materiał do betonów lekkich, czy izolacja do ocieplania elewacji, ścian, stropów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana