Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie normy bezpieczeństwa muszą spełniać windy w budynkach wielorodzinnych?
Wszystkie windy w kamienicach, blokach, apartamentowcach i innych budynkach wielorodzinnych muszą być poddawane okresowym badaniom technicznym. Podczas przeglądów firmy konserwujące sprawdzają, czy dany dźwig osobowy spełnia wszystkie wymagane normy bezpieczeństwa. O jakich zasadach warto wiedzieć? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Normy bezpieczeństwa a prawo
Istnieje kilka zasad dotyczących zwiększania bezpieczeństwa windy osobowych. Uwzględniają je zarówno jednostki dozoru technicznego, jak i firmy konserwujące dźwigi osobowe. Najważniejsze jest zalecenie Komisji Europejskiej 95/216/WE z dnia 8 czerwca 1995 roku. Stosuje się je głównie do urządzeń, niespełniających zasadniczych wymagań dyrektywy dźwigowej (2014/33/UE).
Przeczytaj również: Jak przebiega proces projektowania wind?
W Polsce coraz częściej wykorzystuje się także normę PN-EN 81-80 (tzw. SNEL). Opisuje ona 74 szczegółowe zagrożenia, o jakich należy pamiętać podczas modernizacji wind. Stosując się do niej, można oczekiwać, że użytkowane dźwigi osobowe będą miały poziom bezpieczeństwa typowy dla nowych urządzeń.
Najważniejsze normy bezpieczeństwa, jakie muszą spełniać windy
Każda winda osobowa w budynku wielorodzinnym powinna mieć zainstalowane drzwi kabinowe, a także tzw. piętrowskazywacz wewnątrz kabiny. Ważna jest kontrola i – w miarę możliwości – regularna wymiana lin nośnych kabiny.
Cały układ sterowania musi być odpowiednio zaprogramowany. Dotyczy to m.in. wysokiego stopnia dokładności przy zatrzymywaniu kabiny, a także miarowego jej zwalniania. Ważna jest też instalacja urządzenia, które zapobiega niekontrolowanemu ruchowi kabiny w górę.
Wszystkie elementy sterownicze w kabinie i szybie powinny być zrozumiałe i dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, samodzielnie poruszających się. Wskazane jest zmodyfikowanie systemów alarmowych, by stworzyć stałą łączność z ekipą awaryjną, przyjeżdżającą w razie poważnej usterki. Przykładem takiej ekipy jest serwis dźwigowy El-Dźwig Warszawa, realizujący usługę pogotowia dźwigowego 24 h/7 dni w tygodniu.
Każda winda osobowa w budynku wielorodzinnym powinna być także wyposażona w oświetlenie awaryjne, działające w przypadku odcięcia źródła zasilania. Owo światło musi być uruchomione tak długo, aby odpowiednie służby ratownicze zdążyły zainterweniować w porę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana