Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie normy muszą spełniać drzwi antywłamaniowe?
Niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieszkaniu w bloku, czy w domku jednorodzinnym, musisz zadbać w pełni o bezpieczeństwo swoje i domowników. Najlepszym sposobem na to jest zamontowanie drzwi antywłamaniowych jako drzwi wejściowych. Jednak aby właściwie chroniły Twój dom lub mieszkanie, muszą spełniać odpowiednie normy europejskie.
Z czego powinny składać się drzwi antywłamaniowe?
Drzwi mogą być określane drzwiami antywłamaniowymi tylko jeśli są odpowiednio skonstruowane. Każdy ich element ma wpływ na to, jak długo będą stawiać opór włamywaczowi i chronić dobytek. Podstawą jest konstrukcja wzmocniona prętami, a także atestowane zamki- w liczbie od dwóch do czterech, do których klucze muszą mieć zastrzeżone kopiowanie. Drzwi antywłamaniowe powinny być wyposażone w co najmniej trzy bardzo mocne zawiasy oraz bolce antywyważeniowe. Ościeżnice powinny być wzmocnione, najlepiej stalowe.
Przeczytaj również: Czym wyróżniają się dobre drzwi antywłamaniowe?
Na rynku dostępne są drzwi antywłamaniowe z oszkleniem. W takim przypadku stosowane jest szkło pancerne, dużo bardziej odporne na uszkodzenia, niż zwykła szyba. Jeśli jednak mieszkańcom bardziej zależy na bezpieczeństwie, niż na estetyce, odradza się wybór drzwi z elementami szklanymi, ponieważ nadal są one najsłabszym elementem konstrukcji. Atutem drzwi będą dodatkowe certyfikaty. Oprócz zabezpieczenia przed włamaniem, drzwi z odpowiednimi atestami mogą zapewnić ochronę przeciwpożarową, czy wodoszczelność, a także izolacyjność cieplną i akustyczną.
Przeczytaj również: Po czym poznać solidną więźbę dachową?
Klasyfikacja i normy badawcze
Drzwiom antywłamaniowym, zależnie od ich trwałości i zapewnianego bezpieczeństwa, są przypisywane klasy od RC1 do RC6. Bezpieczne drzwi do mieszkania zazwyczaj znajdują się w klasach RC3 i RC4. Ostatnie dwie klasy- RC5 i RC6- są zazwyczaj montowane w innych obiektach, wymagających konstrukcji w zasadzie niemożliwych do sforsowania, głównie w instytucjach finansowych.
Przeczytaj również: Dlaczego ogrodzenia panelowe to dobry pomysł na wyznaczenie terenu posesji?
Żeby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, ustanowiono normy badawcze, które mają sprawdzić odporność drzwi na obciążenia statyczne i dynamiczne, a także próby włamania ręcznego. Ostatnia norma wykazuje, przez jak długi czas drzwi są w stanie stawiać opór, jeżeli włamywacz używa narzędzi. Nie jest ona stosowana w klasie RC1. Odpowiednie drzwi antywłamaniowe muszą spełnić wszystkie wymagania, aby zostały właściwie zaklasyfikowane. Warto zwrócić się o pomoc w ich doborze do profesjonalistów, takich jak ci, którzy pracują w Salonie drzwi i bram garażowych Maxa Szczecin. Odpowiednie drzwi to też odpowiednie zabezpieczenie naszego mienia przed kradzieżą. Warto więc mieć pewność, że jak najlepiej spełnią swoją rolę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana