Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie obciążenia muszą znosić opony do maszyn budowlanych?

Maszyny budowlane pracują w ciężkich warunkach, poruszając się często w ekstremalnie trudnym terenie, jednocześnie utrzymując maszyny o wysokiej masie własnej, które czasami są dodatkowo obciążone przewożonym materiałem lub ze względu na realizowane zadania muszą pokonywać duże opory. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia choćby wówczas, gdy chodzi o równiarki, żurawie samojezdne, ładowarki lub wozidła technologiczne.
W jakich warunkach pracują opony maszyn budowlanych?
Ogumienie w każdym pojeździe niezależnie od jego rodzaju pełni podobną funkcję, pozwalając na przekazywanie na podłoże momentu obrotowego generowanego przez silnik przez utrzymywanie dobrej przyczepności, a także dając możliwość jej zachowania podczas hamowania, zmiany prędkości czy kierunku jazdy. Opony do maszyn budowlanych muszą jednak dodatkowo radzić sobie z trudną i śliską nawierzchnią oraz pokonywać wszelkiego rodzaju nierówności, przejeżdżać przez przeszkody terenowe, a jednocześnie gwarantować wysokie wartości uciągu, sporą nośność, a także prawidłowo odprowadzać wodę. W warunkach, jakie panują na placach budów błoto, kamienie czy żwir stanowią „naturalne” czynniki występujące podczas większości prac. Mimo niesprzyjających okoliczności ogumienie montowane na sprzęcie budowlanym musi zachowywać swoją elastyczność, okazywać się odpornym na przebicia i pęknięcia, a także wytrzymywać kontakt z podłożem.
Obciążenia opon w maszynach budowlanych
Jeżeli chodzi o obciążenia, które trzeba brać pod uwagę w przypadku opon montowanych na maszynach budowlanych, to najważniejsza będzie ich nośność, a więc masa, jaką są w stanie bezpiecznie przenosić. Parametr ten jest oznaczany kodem liczbowym, pokazującym, z jaką masą podaną w kilogramach radzi sobie konkretna opona przy danym indeksie prędkości. Większość opon zdecydowanie przekracza wartość 150 charakterystyczną dla aut ciężarowych i odpowiadającą 3350 kg. Wśród opon przemysłowych OTR indeksy wynoszące nawet 178, czyli 7500 kg nie należą do rzadkości. Warto jednak pamiętać, że większość maszyn tego typu porusza się stosunkowo wolno, stąd indeks prędkości to zwykle co najwyżej A8, czyli 40 km/h. Maksymalna obciążalność opon jest tym ważniejsza, że w wielu przypadkach masa maszyny nie rozkłada się równomiernie na wszystkie koła – przy licznych zadaniach bardziej obciążone są koła jednej osi lub umieszczone po jednej z jego stron.
Opony OTR przeznaczone do maszyn budowlanych oferuje firma Magna Tyres Poland. Są one dostępne do różnych rodzajów maszyn, w tym ładowarek, wodzideł technologicznych o konstrukcji przegubowej i sztywno ramowej, jak również żurawi samojezdnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana