Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie standardy powinno spełniać oświetlenie ewakuacyjne?

Zanik zasilania lub awaria podstawowego systemu oświetleniowego może w niektórych budynkach spowodować bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia jego użytkowników. Właśnie z tego powodu w określonych obiektach konieczny jest montaż specjalnego oświetlenia awaryjnego, na które składa się system rezerwowy oraz ewakuacyjny. W niniejszym tekście przyglądamy się temu drugiemu rodzajowi i tłumaczymy, jakie powinien spełniać standardy.
Czym jest oświetlenie ewakuacyjne i czemu służy?
Zgodnie z normą PN-EN 1838:2005, oświetlenie ewakuacyjne jest wykorzystywane, aby zapewnić użytkownikom budynku możliwość jego bezpiecznego opuszczenia w razie zaniku normalnego zasilania. Aby system mógł prawidłowo spełniać swoje zadanie, to powinien oświetlać takie punkty, jak:
- drogi ewakuacyjne – oświetlenie ewakuacyjne powinno zapewniać dobrą widoczność ciągów komunikacyjnych oraz wszelkich elementów systemu przeciwpożarowego (np. gaśnic) i sprzętów bezpieczeństwa (m.in. apteczek czy defibrylatorów AED),
- strefy otwarte – tym mianem określa się miejsca, z których w pełni widoczna jest już droga ewakuacyjna. Zastosowanie dodatkowych źródeł światła w tej przestrzeni ma za zadanie ograniczyć wystąpienie ewentualnej paniki – nagły napad silnego lęku lub stresu może bowiem prowadzić do występowania nieprzewidywalnych i potencjalnie groźnych zachowań,
- strefy wysokiego ryzyka – oświetlenie ewakuacyjne stosowane w takich miejscach służy temu, aby pracownicy byli w stanie zakończyć krytyczne lub niebezpieczne zadania przed opuszczeniem swojego stanowiska pracy. Zgodnie z obowiązującymi normami, natężenie opraw ewakuacyjnych musi stanowić przynajmniej 10% podstawowego systemu oświetleniowego i nie mniej niż 15 lx.
Gdzie należy zamontować oprawy ewakuacyjne?
Oprawy oświetlenia ewakuacyjnego muszą zostać zamontowane w taki sposób, aby pozwalały użytkownikom danego budynku na sprawną orientację nawet w najgorszych możliwych warunkach. Jedna z najważniejszych zasad mówi, że lampy powinny być zamocowane przynajmniej na wysokości 2 metrów nad podłogą. Oprawy ewakuacyjne muszą znaleźć się:
- przy wyjściach końcowych, ewakuacyjnych i znakach bezpieczeństwa,
- w pobliżu schodów i klatek schodowych, aby bezpośrednio oświetlać każdy stopień,
- przy każdej zmianie kierunku, poziomu, a także w miejscu skrzyżowania korytarzy,
- obok przycisków alarmowych, urządzeń przeciwpożarowych oraz punktów pierwszej pomocy.
Obszary wskazane przez normy w praktyce nie są wszystkimi miejscami, w których należy zamontować oświetlenie ewakuacyjne. Oprawy tego rodzaju powinny być także obecne w toaletach, szatniach i przebieralniach, o ile ich powierzchnia przekracza 8 m², oraz kabinach wind, czyli wszystkich miejscach, które powinny pozostać dostępne w przypadku zaniku zasilania – dodaje specjalista reprezentujący firmę Onled, sklep z oświetleniem LED.
Jakie wymagania musi spełniać oświetlenie ewakuacyjne?
Parametry techniczne oświetlenia ewakuacyjnego są sprecyzowane przez liczne akty normatywne, a przede wszystkim tzw. Polskie Normy. Wśród najważniejszych dokumentów należy wymienić m.in. normę PN-EN 1838:2005 (Zastosowanie oświetlenia – oświetlenie awaryjne), PN-EN 50172:2005 (Systemy awaryjnego oświetlenia) oraz PN-EN 60598–2–22:2015 (Oprawy oświetleniowe).
Zgodnie ze wspomnianymi powyżej normami, instalacje oświetlenia ewakuacyjnego w obiektach powinny spełniać takie wymagania, jak:
- jednoznaczne oświetlanie znaków ewakuacyjnych oraz ciągów komunikacyjnych, które pozwoli użytkownikom na bezpieczną ewakuację do wyznaczonych stref,
- zapewnienie optymalnej widoczności sprzętu przeciwpożarowego oraz miejsc sygnalizacji pożaru,
- możliwość przetestowania sprawności systemu poprzez symulację zaniku zasilania podstawowego oświetlenia,
- automatyczne uruchamianie w razie awarii zasilania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana