Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie systemy montażowe stosuje się w fotowoltaice?
![Jakie systemy montażowe stosuje się w fotowoltaice? Jakie systemy montażowe stosuje się w fotowoltaice?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-209464-jakie-systemy-montazowe-stosuje-sie-w-fotowoltaice.jpg)
Systemy montażowe stosowane w fotowoltaice mają ogromny wpływ na trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Powinny być odpowiednio dobrane do miejsca, w którym powstanie instalacja PV. Inny system sprawdza się na dachu płaskim, inny na skośnym, a jeszcze inny na gruncie. W przypadku dachów ogromne znaczenie ma też rodzaj ich pokrycia. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach montażowych w fotowoltaice.
Systemy montażowe w fotowoltaice
Dobór odpowiedniego systemu montażowego dla fotowoltaiki zależy od wielu różnych czynników. Pierwszym z nich jest planowana lokalizacja instalacji. Może to być dach – płaski, skośny lub grunt. Na dachach konstrukcja montażowa musi być nie tylko trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych, ale też jak najlżejsza. Właśnie ze względu na ten wymóg najczęściej stosuje się konstrukcje aluminiowe, które są wytrzymałe, a przy tym nie obciążają zbytnio konstrukcji dachowej.
Wykorzystywane na dachach systemy montażowe muszą być dostosowane także do rodzaju pokrycia dachu. Może to być:
dachówka – ceramiczna, betonowa,
blacha,
blachodachówka,
blacha trapezowa,
gont.
System montażowy powinien uwzględniać także takie aspekty jak:
kształt oraz konstrukcja dachu,
rozmiar i waga paneli fotowoltaicznych,
ilość miejsca na montaż.
Elementy mocowania fotowoltaiki
Do mocowania paneli fotowoltaicznych wykorzystuje się wiele różnych elementów. Są to między innymi:
szyny montażowe – z nich tworzy się konstrukcję pod moduły PV,
klemy – zaciski, którymi przytwierdza się panele do szyn,
uchwyty montażowe – przytwierdzają szyny montażowe do dachu,
łączniki szyn montażowych,
śruby i nakrętki,
zatrzaski,
adaptery,
haki dachowe,
balasty.
Na wybór elementów mocujących ogromny wpływ ma rodzaj pokrycia dachowego. Np. w przypadku blachodachówki wykorzystuje się szyny montażowe, klemy, śruby oraz specjalne śruby z podwójnym gwintem i z uszczelką, a także adaptery. Na blasze trapezowej można zastosować klemowy lub bezklemowy system montażowy fotowoltaiki. Przy dachówce ceramicznej i przy goncie podstawą są uchwyty montażowe. Wszystkie niezbędne elementy systemów montażowych do fotowoltaiki oferuje Przedsiębiorstwo Handlowe Elka. Wyroby tej firmy to wysokiej jakości półfabrykaty. Są łatwe w montażu i zapewniają pełną stabilność konstrukcji niezależnie od warunków atmosferycznych. Dzięki nim panele fotowoltaiczne mają właściwe podparcie i są bezpieczne przez lata. Bogaty asortyment umożliwia natomiast wykonanie systemów montażowych dostosowanych do różnych rodzajów dachu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana