Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie typy stolarki okiennej najlepiej zdają egzamin przy dużych przeszkleniach?
Wielkoformatowe przeszklenia okienne cieszą się dużą popularnością już od wielu lat. Klienci cenią je za to, że pozwalają zapewnić we wnętrzach dużą ilość świata dziennego i dzięki temu zwiększają komfort przebywających w nich osób. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest też to, że sam budynek dzięki nim zyskuje bardziej nowoczesny wygląd i po prostu dużo lepiej się prezentuje. Żeby móc jednak stworzyć duże przeszklenia w budowanym domu, trzeba w tym celu zastosować odpowiednie profile okienne. W artykule prezentujemy dostępne możliwości i tłumaczymy, jakie parametry użytkowe muszą one spełniać, żeby były dobrym wyborem.
Dlaczego tak bardzo lubimy duże przeszklenia okienne?
Wiele osób decyduje się na zastosowanie dużych przeszkleń przede wszystkim ze względów estetycznych. Pomieszczenia i budynki z dużymi przeszkleniami po prostu zawsze dużo lepiej się prezentują. Rozwiązanie to ma jednak również znaczenie funkcjonalne. Duże przeszklenia z wyjściem na balkon, na taras lub do przydomowego ogrodu są bardzo wygodne i pozwalają zwiększyć komfort użytkowników. Dzięki dużym oknom do wnętrza wpada też znacznie więcej naturalnego światła, co ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też na nasze zdrowie. Co ma również duże znaczenie, duże przeszklenia powodują wyraźne powiększenie wizualne całego wnętrza. Wnętrze z dużym przeszkleniem wydaje się być dużo większe niż jest w rzeczywistości i dzięki temu jest w nich dużo przyjemniej spędzać czas.
Przeczytaj również: Jak powinien wyglądać stół do szklenia?
Najważniejsze parametry użytkowe dużych przeszkleń
Wybierając najlepszą stolarkę do dużych przeszkleń trzeba oczywiście sprawdzić jej wytrzymałość oraz zapewniany przez nią stopień izolacji termicznej, czyli opisujący ją współczynnik przenikania ciepła. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy BROS w Buku pod Poznaniem, która specjalizuje się w produkcji stolarki okiennej:
Przeczytaj również: Czy warto zdecydować się na okna przesuwne?
Okna, które spełniają obowiązujące normy nie tylko zapewnią więcej naturalnego światła, ale również chronią przed dochodzącym z zewnątrz chłodem. Jest to ważne, ponieważ źle dobrane duże przeszklenia mogłyby wyraźnie zwiększyć np. koszty ogrzewania. W dużych przeszkleniach ważne będzie też zapewniana przez nie izolacja akustyczna. Szczególne znaczenie ten parametr ma w przypadkach gdy duże okna znajdują się w okolicach ruchliwych ulic.
Z jakich materiałów można wykonać stolarkę okienną z dużymi przeszkleniami?
Żeby duże przeszklenia spełniały przedstawione warunki, profile okienne, z których zostaną wykonane, muszą być wytworzone z odpowiednich materiałów. Ze względu na to, że duże przeszklenia mają dużą wagę, w przypadku bardzo dużych okien może ona wynosić nawet ponad 500 kg, rama okienna koniecznie musi mieć odpowiednią sztywność i wykazywać dużą wytrzymałość. Takie wysokie wymagania mogą spełniać odpowiednie okna plastikowe, ale najczęściej w tym celu wybiera się okna aluminiowe.
Przeczytaj również: Aluminiowe vs drewniane, jakie okna wybrać?
W przypadku okien plastikowych, żeby mogły zapewniać odpowiednią wytrzymałość, trzeba w nich zastosować budowę wielokomorową. W środku profilów okiennych umieszczane są też dodatkowe, stalowe wzmocnienia, które jeszcze bardziej zwiększają ich wytrzymałość. Oprócz tego umieszczane są w nich też polepszające parametry izolacyjne wkładki termiczne. Ograniczeniem wielkoformatowych okien PCV są ich wymiary. Takie okna mogą mieć maksymalnie 150 cm szerokości i 250 cm wysokości. Z jednej strony to dużo, jednak w niektórych budynkach takie wymiary mogą nie być wystarczające do spełnienia potrzeb użytkowników.
W takich przypadkach dużo lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na okna aluminiowe, przede wszystkim na aluminiowe systemy podnoszono-przesuwne HST. Z ich zastosowaniem można stworzyć nawet przeszklenia, których szerokość i wysokość przekraczają 3 metry. Systemy aluminiowe odznaczają się po prostu bardzo dużą wytrzymałością i są w stanie wytrzymać bardzo duże przeciążenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana