Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie zagrożenia wynikają z obecności kamienia w układach kotłowych?
Woda, choć pozornie wydaje się czysta, zawiera bardzo wiele elementów pochodzenia mineralnego. Nieusunięte z wody mogą być szkodliwe dla urządzeń. Jednym z zagrożeń jest kamień kotłowy, który gromadząc się, powoduje duże problemy w wielu instalacjach. Dowiedz się, jakie zagrożenia wynikają z obecności kamienia w układach kotłowych?
Czym jest kamień kotłowy?
Kamień kotłowy powstaje głównie w wyniku osadzania się węglanów wapnia i magnezu, które tworzą się na skutek termicznego rozkładu wodorowęglanów tych pierwiastków. Wodorowęglany wapnia i magnezu występują w tzw. wodzie twardej. Podczas jej gotowania najtrudniej rozpuszczalne węglany wytrącają się w postaci osadu, który tworzy tzw. kamień kotłowy. Powstaje on najczęściej instalacjach przemysłowych takich jak kotły parowe i wodne, podgrzewaczach wody, a także w domowych urządzeniach AGD – czajnikach, ekspresach itp.
Czym skutkuje odkładanie się kamienia w układach kotłowych?
Kamień kotłowy jest obok korozji najczęstszym źródłem zanieczyszczeń w układzie wytwarzania pary. Osady kamienia kotłowego przyczyniają się do znacznych strat energetycznych, spowodowanych przede wszystkim zmniejszonym przewodzeniem ciepła. Ograniczenie przewodzenia ciepła w układach kotłowych prowadzić może do przegrzania instalacji, co często powoduje uszkodzenia kotłów. Dlatego monitorowanie jakości wody poprzez wnikliwe analizy fizykochemiczne są konieczne dla utrzymania układów kotłowych w dobrej kondycji. Bez względu na wszystko kamień kotłowy musi być okresowo usuwany z instalacji.
Analizy dla osadu kamienia kotłowego
Analizy kamienia kotłowego wykonują akredytowane laboratoria badawcze. Dobrym przykładem jest działające w miejscowości Dołuje koło Szczecina Laboratorium Analiz Fizykochemicznych ESC Global. Przeprowadzają one badania zawartości pierwiastków w kamieniu kotłowym. Analiza kamienia kotłowego wykonywana jest metodą przy użyciu spektrometrii ICP-OES, czyli metody spektroskopii emisyjnej z plazmą wzbudzoną indukcyjnie. Monitorowanie zanieczyszczeń w układach kotłowych umożliwia szybkie reagowanie na pojawiające się zagrożenia. Pozwala na zastosowanie w odpowiednim momencie specjalnych środków chemicznych, które zapobiegną odkładaniu się kamienia kotłowego poprzez wytrącanie z wody nierozpuszczalnych osadów wapnia i magnezu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana