Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie zbiorniki na wodę można montować w pasie drogowym i pod parkingami?

Współczesne zakłady przemysłowe, obiekty użyteczności publicznej, a także gospodarstwa rolne potrzebują różnego rodzaju nowoczesnych zbiorników na wodę. Często są to zbiorniki wielkopojemnościowe, a zatem zajmujące wiele przestrzeni. Dobrze jest więc, gdy da się zainstalować je pod ziemią, w tym także pod parkingiem albo pod drogą. Tylko jakie zbiorniki się do tego nadają?
Z jakimi zbiornikami spotykamy się dziś najczęściej? Przede wszystkim są to:
zbiorniki retencyjne – przechwytujące i magazynujące deszczówkę, a potem w razie potrzeby oddające ją do systemu kanalizacyjnego, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko zalań i podtopień,
zbiorniki przeciwpożarowe – przechowujące wodę przeznaczoną do zasilania instalacji gaśniczych i wykorzystywaną także przez straż pożarną podczas akcji,
zbiorniki na wodę pitną – posiadające stosowne atesty, gwarantujące bezpieczne przechowywanie wody przeznaczonej do konsumpcji,
zbiorniki na wodę technologiczną – wykorzystywaną w zakładach przemysłowych.
Parametry funkcjonalnych zbiorników
Podstawowym parametrem, na podstawie którego ocenia się użyteczność zbiorników, jest ich pojemność. W niektórych lokalizacjach sprawdzą się zbiorniki jednobryłowe o pojemności poniżej stu metrów sześciennych. Przy wielkopowierzchniowych obiektach niezbędne są jednak często zbiorniki wielkopojemnościowe, w których pomieścić można nawet kilkanaście tysięcy metrów sześciennych wody.
– Taką pojemnością dysponują zbiorniki z polietylenu, wykonane z elementów łączonych technologią spawania ekstruzyjnego, która wraz z podwójną ścianką gwarantuje stuprocentową szczelność – tłumaczy przedstawiciel firmy ModernTank.
Zbiorniki z polietylenu charakteryzują się również lekkością, ułatwiającą ich transport i montaż. Jednocześnie jednak są niezwykle odporne na obciążenia statyczne i dynamiczne, a to dzięki odpowiedniej sztywności obwodowej. Sprawia to, że można montować je pod ziemią nawet w trudnych warunkach wodno-gruntowych. W tym także pod parkingami i pasami drogowymi, co ma ogromne znaczenie w obszarach zabudowanych, gdzie ilość dostępnego miejsca jest bardzo ograniczona. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie zbiorniki z polietylenu zyskują na popularnością, wypierając np. ich betonową alternatywę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana