Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Kiedy sporządza się inwentaryzacje architektoniczno-budowlane?
Inwentaryzacja architektoniczno-budowlana obiektu to dokument, którego posiadanie w wielu przypadkach jest koniecznością - może okazać się on niezbędny podczas przeprowadzania prac remontowych czy modernizacyjnych budynku. Ważne jest, aby inwentaryzacja wykonana była w odpowiednim miejscu i czasie – zastanawiasz się, co obejmuje? Podpowiadamy w poniższym artykule!
Czym jest inwentaryzacja architektoniczno-budowlana?
Inwentaryzacja architektoniczno-budowlana, mówiąc w dużym skrócie, jest przedstawieniem aktualnego i rzeczywistego stanu istniejącego budynku. Przyjmuje ona formę dokumentacji elektronicznej lub papierowej – w zależności od potrzeb i oczekiwań klienta.
Stanowi ona nieodłączny element projektu przebudowy obiektu, niezależnie od tego, czy remont związany jest z nadbudową czy ze zmianą podziału poszczególnych pomieszczeń. Istotne jest więc, aby była ona wykonana szczegółowo i skrupulatnie – zwłaszcza w przypadku starszych budynków. Inwentaryzacja architektoniczno-budowlana może być przeprowadzana zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i biurowych czy użyteczności publicznej.
Kiedy potrzebna jest inwentaryzacja architektoniczno-budowlana?
Konieczność wykonania inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej w wielu przypadkach regulowana jest prawnie. Prawo budowlane jasno narzuca, że dokument jest wymagany podczas remontu budynku, jego przebudowy lub nadbudowy, wymiany konstrukcji dachu lub zmiany ilości i rozmiarów otworów okiennych oraz drzwiowych w ścianach.
Dokument tego typu może okazać się także nieocenioną pomocą podczas dokonywania transakcji związanych z budynkiem, które obejmują zarówno jego kupno, jak i sprzedaż. Jak mówi nam pracownik firmy Akint:
Przeprowadzenie profesjonalnej inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej jest świetnym rozwiązaniem na dokładne poznanie aktualnego stanu budynku przed wejściem w jego posiadanie.
Ponadto jest ona przydatna także przy ocenie stanu technicznego nieruchomości czy przy wykonywaniu w jej obrębie nowych instalacji – np. gazowych czy elektrycznych.
Jeśli inwentaryzacja architektoniczno-budowlana związana jest bezpośrednio z remontem budynku, może zostać wykonana przez biuro architektoniczne, które zajmuje się projektowaniem przebudowy obiektu. W innych przypadkach przeprowadza ją inżynier lub technik budowlany, który dysponuje specjalnymi uprawnieniami budowlanymi o specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana