Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Kiedy wał przeciwpowodziowy kwalifikuje się do remotu?
Wał powodziowy jest budowlą wznoszoną wzdłuż koryta rzeki w formie usypiska w kształcie kwadratu lub trapezu. Ponieważ wał budowany jest w pewnej odległości od koryta, to powstaje pusta przestrzeń między usypem a rzeką nazywana międzywalem. Jest to obszar stanowiący naturalne rozlewisko dla rzeki w czasie powodzi. Podstawowym zadaniem wałów przeciwpowodziowych jest powstrzymanie naporu wody przez okres kilku dni.
Remonty i modernizacje wałów
Aby wał spełniał swoją funkcję, musi być zachowany w dobrym stanie technicznym. Remont wałów przeciwpowodziowych przeprowadza się zawsze wtedy, gdy naruszona zostanie ich konstrukcja – ma to miejsce zwykle podczas powodzi. Modernizacja jest wskazana także w sytuacji zwiększonego ryzyka naruszenia budowli w czasie silnego naporu wody. Zagrożeniem dla konstrukcji wału są różnego rodzaju nory kopane przez zwierzęta, ponieważ powodują utratę spoistości. Celem remontów może być również dostosowanie konstrukcji wału do obowiązujących przepisów i norm. Remont wału polega na zagęszczeniu korpusu lub uszczelnieniu go przegrodami bądź montażu siatki z geosyntetyków. Często konieczna jest budowa ław dociążających lub drenaży i rowów.
Regularne kontrole wałów
O tym, czy wał kwalifikuje się do remontu, można stwierdzić na podstawie regularnych oględzin. Kluczowy jest stan korony wału, a dokładnie jej geometria, czyli szerokości i nachylenie skarpy. Badania terenowe wałów z uwzględnieniem warunków środowiskowych i przyrodniczych przeprowadza Hydromel-3 z Gorzowa Wielkopolskiego. Oceniany jest poziom zagęszczenia gruntu oraz stopień przepuszczalności wody. Do remontu kwalifikują się wały, na których powierzchni widoczne są zniszczenia i osuwiska oraz zapadliska. W niektórych sytuacjach konieczne może być podwyższenie poziomu wału, co wynika ze stałego podniesienia poziomu wód.
Konstrukcja wału zależna jest od lokalnych warunków, aczkolwiek rdzeń wału zwykle stanowi grunt nieprzepuszczający wody, na przykład glina oraz szczelna ścianka z betonitów. W sytuacji, gdy wał został wykonany z przepuszczalnych materiałów, to w warunkach powodzi może dojść do przebicia hydraulicznego. W efekcie woda przedostaje się na obszar terenów zalewowych. Wał wzmacniany jest darnią trawy – system korzeniowy chroni przed wypłukiwaniem materiału.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana