Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Kiedy warto sięgnąć po lutospawarkę i jak wybrać najlepszą?
Lutospawanie to technika spajania materiałów łącząca lutowanie i spawanie. Powstała około 30 lat temu i stała się szczególnie popularna w przemyśle motoryzacyjnym. Sprawdza się też w produkcji metalowych elementów małej architektury, takich jak ogrodzenia, balustrady, poręcze czy barierki. Kiedy warto sięgnąć po lutospawarkę i jak wybrać najlepszą?
Jakie materiały można łączyć w procesie lutospawania?
Lutospawanie polecane jest przede wszystkim do łączenia cienkich blach ocynkowanych. Tradycyjne spawanie generuje zbyt wysokie temperatury, przez co niszczy warstwę ochronną, którą pokryte są blachy, wpływając negatywnie na ich strukturę i wytrzymałość. Ponadto powstające podczas spawania tych materiałów opary cynku szkodzą zdrowiu. Tymczasem prawidłowo wykonane lutospawanie nie narusza ochronnej powłoki cynkowej i nie prowadzi do wydzielania się niebezpiecznych substancji.
Łączenie cienkich blach ocynkowanych to jednak niejedyne zastosowanie lutospawania. Metoda ta nadaje się także do spajania cienkich blach ze stali nierdzewnej oraz wykonywania różnoimiennych połączeń, na przykład stali kwasoodpornej ze „zwykłą” stalą czy miedzi ze stalą. Ogólnie rzecz biorąc, lutospawarka znajduje zastosowanie w sytuacjach, w których tradycyjne metody spawania, takie jak MIG/MAG, nie pozwalają osiągnąć zamierzonych efektów.
Kryteria wyboru lutospawarki
Nie istnieje oddzielne urządzenie zwane lutospawarką. Tym mianem określa się każdy półautomat spawalniczy MIG/MAG, który spełnia określone warunki. Aby migomatem można było lutospawać, musi być on wyposażony w możliwość regulacji indukcyjności. Szeroki wybór takich urządzeń oferuje między innymi sklep spawalniczy Spawaj.eu. Indukcyjność to parametr, który określa zdolność obwodu to wytwarzania strumienia pola magnetycznego. Jego regulacja pozwala na ustawienie „twardości” łuku i obniżenie temperatury z 1500°C przy tradycyjnym spawaniu do 1000°C, co umożliwia lutospawanie.
Konieczne jest także zastosowanie teflonowego lub grafitowego wkładu podajnika drutu umieszczonego w uchwycie spawalniczym. Miedziany drut wykorzystywany w metodzie lutospawania jest bardzo miękki, a jego złe podawanie może prowadzić do powstawania odprysków, które trzeba będzie później usunąć mechanicznie. Ponadto sam uchwyt spawalniczy powinien mieć długość maksymalnie 3 m.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana