Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Kiedy warto zastanowić się nad zmianą pieca grzewczego?
Właściciele domów, które nie są podłączone do sieci ciepłowniczej, muszą samodzielnie podjąć decyzję dotyczącą sposobu ogrzewania. W wielu przypadkach stają oni także przed koniecznością wymiany wysłużonego pieca, przestał on bowiem spełniać wymogi określone przepisami prawa lub też nie zapewnia wystarczającego komfortu obsługi, a jego praca generuje straty. Dowiedz się, kiedy warto zastanowić się nad zmianą pieca grzewczego.
Bądź w zgodzie z przepisami
Pierwszym powodem zmiany pieca są obowiązujące przepisy dotyczące ochrony środowiska, które nałożyły na użytkowników obowiązek wymiany starych pieców potocznie zwanych „kopciuchami”. W 2012 roku znowelizowano normę PN-EN 303-5:2012. Dotyczy ona sprawności cieplnej i granicznych wartości emisji zanieczyszczeń dla kotłów grzewczych na paliwa stałe z załadunkiem ręcznym oraz automatycznym do mocy cieplnej 500 kW. Norma PN-EN 303-5:2012 dzieli urządzenia grzewcze na 3 klasy: 3 czyli najsłabszą, 4 - pośrednią oraz 5 - najlepszą. W związku z tym decydując się na kocioł 5 klasy mamy pewność, że spełnia on restrykcyjne wymagania dotyczące zarówno sprawności działania, jak i emisji szkodliwych substancji. Piece tego typu, których doskonałym przykładem są kotły na pellet, charakteryzują się najniższą emisją CO, a także pyłów i węgla organicznego oraz odznaczają się bardzo wysoką sprawnością.
Zadbaj o komfort użytkowania
Większość starych pieców były to kotły na paliwo stałe, które wymagały ciągłego uzupełniania opału i bieżącego kontrolowania pracy. Jako że w dzisiejszych czasach coraz bardziej cenimy sobie komfort, kolejnym powodem do wymiany pieca jest wygoda użytkowania.
Nowoczesne kotły na pellet czy ekogroszek to doskonałe rozwiązanie grzewcze przede wszystkim ze względu na fakt, że nie wymagają one zbyt wielu czynności związanych z obsługą - wyjaśnia przedstawiciel sklepu 499.pl. Jako że urządzenia tego typu są w pełni zautomatyzowane, rolą użytkownika jest jedynie ustawienie odpowiedniej temperatury, a także okresowe uzupełnianie paliwa. Łatwość obsługi i instalacji to jedna z ich największych zalet, tym bardziej, że najnowsze modele można obsługiwać za pomocą laptopa czy smartfona.
Na rynku istnieje wiele modeli kotłów na pellet i ekogroszek, w tym również takie, które posiadają automatyczny podajnik. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które oczekują komfortowych rozwiązań i nie mają ochoty na regularne wizyty w kotłowni. Kocioł z podajnikiem, szczególnie charakteryzującym się dużymi rozmiarami będzie w zasadzie bezobsługowy, bowiem po zasypaniu opału będzie o nim można zapomnieć nawet na tydzień. Jako że jest to urządzenie, które rozpala się i gasi samoczynnie, będzie pobierało i rozpalało materiał grzewczy według wskazań programatora.
Zapewnij sobie efektywność grzewczą
Ostatnim, choć równie ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję o wymianie pieca jest ekonomia. Stare piece o kiepskich parametrach nie zapewniały optymalnej temperatury, a do tego generowały spore koszty. W przypadku nowoczesnych urządzeń sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Kotły nowej generacji charakteryzują się dużą efektywnością spalania, co ma realne przełożenie na stan domowego budżetu. Aby jednak działały zgodnie z oczekiwaniami, ich moc powinna być dobrze dobrana do kubatury pomieszczeń. Dobór kotła na podstawie analizy bilansu cieplnego budynku, co kiedyś robiono rzadko, zapobiegnie przewymiarowaniu, skutkującemu problemem z utrzymaniem pożądanej temperatury.
Istnieje kilka powodów, które powinny skłonić użytkownika do wymiany pieca grzewczego. Mowa tutaj przede wszystkim o kwestach związanych z ochroną środowiska, a także z komfortem użytkowania i efektywnością grzewczą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana