Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Korzyści wynikające z przeprowadzenia audytu efektywności energetycznej

Każde przedsiębiorstwo w Polsce ma obowiązek przeprowadzania audytów efektywności energetycznej. Konkretne przepisy regulują, w jakiej formie i z jaką częstotliwością ma on być uskuteczniony. Oprócz tego, że jest on przeprowadzany z ustawowego obowiązku, to wypełnienie go daje konkretne korzyści dla firmy. Dlaczego opłaca się regularnie przeprowadzać audyty efektywności energetycznej?
Czym jest audyt efektywności energetycznej i jak jest przeprowadzany?
Audyt energetyczny w przedsiębiorstwie jest procedurą, która polega na przeprowadzeniu szczegółowych badań i obliczeń, dotyczących przedsięwzięć planowych przez firmę, a mających na celu efektywne i oszczędne gospodarowanie energią elektryczną. Audyt ma również na celu sprawdzenie, w jakim stopniu te plany wpłynęły na prawidłową gospodarkę energią. Wnioski z przeprowadzonego audytu mogą być pomocne w dalszych posunięciach, które prowadzą do poprawy efektywności gospodarowania energią.
Firmy takie jak IT-Energy, przeprowadzają audyty efektywności energetycznej według polskiej normy PN-EN 16247. Według tego przepisu audyty definiuje się jako dokładne analizy i kontrole zużycia prądu elektrycznego przez budynek, obiekt, system lub organizację. Wszystko to ma na celu identyfikację przepływu i zużycia energii oraz dodatkowo określenie sposobów, dzięki którym gospodarowanie nią będzie jak najbardziej efektywne. Etapy audytu określone przez normę to:
- spotkanie wstępne,
- zbieranie i analiza danych,
- raport i spotkanie końcowe.
Dane, które najbardziej interesują przeprowadzających audyt, to:
- wykaz systemów zużywających energię,
- jej zużycie w danym okresie,
- charakterystyka obiektów wraz z dokumentami dotyczącymi ich utrzymania i eksploatacji,
- aktualne ceny energii i jej nośników
- oraz dane dotyczące stanu zarządzania energią.
Jakie realne korzyści daje przeprowadzanie audytów efektywności energetycznej?
Audyt efektywności energetycznej to nie tylko sposób na uniknięcie kary za niewywiązanie się z obowiązku. Przede wszystkim najważniejszą korzyścią są oszczędności, które osiąga się w perspektywie czasu. Audyt daje możliwość zidentyfikowania punktów, w których można zastosować pewne rozwiązania, wpływające na lepsze gospodarowanie energią elektryczną.
Audyt pomaga również dostosować działalność przedsiębiorstwa do przepisów dotyczących ochrony środowiska. Może być również niezbędny w przypadku ubiegania się o premię termomodernizacyjną, którą przyznaje Bank Gospodarstwa Krajowego lub uczestnictwa w różnych programach unijnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana