Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Kto odpowiada za wypadek w miejscu pracy?
Wypadek w miejscu pracy jest zdarzeniem, w wyniku którego podczas pełnienia obowiązków służbowych zatrudniona w firmie osoba doznała uszczerbku na zdrowiu lub zmarła. Zgodnie z przepisami obowiązkiem zgłaszania takich sytuacji i reagowania na nie obarczony jest pracodawca. Jednak nie zawsze ponosi on pełną odpowiedzialność za takie wydarzenia. Kto odpowiada za wypadek w miejscu pracy? Podpowiadamy.
Czym jest wypadek w miejscu pracy?
Wypadek w miejscu pracy to nagle, wywołane przyczyną zewnętrzną zdarzenie, które wystąpiło podczas wykonywania obowiązków zawodowych przez pracownika i spowodowało u niego uraz lub śmierć. Dodatkowo pojęcie to obejmuje również:
Przeczytaj również: Co zaliczamy do chorób zawodowych?
- wywołanie uszczerbku na zdrowiu podwładnego podczas wykonywania przez niego standardowych czynności lub poleceń przełożonych,
- wypadek pracownika w drodze między siedzibą firmy a miejscem wykonywania stosunku pracy,
- wypadek w czasie podróży służbowej, bądź szkolenia z powszechnej samoobrony.
Art. 3 Ustawy Wypadkowej wskazuje również inne niż wymienione zdarzenia.
Odpowiedzialność za wypadek pracownika podczas pracy
Często zakłada się, że odpowiedzialność za wypadek pracownika ponosi jego pracodawca. Co prawda spoczywa na nim obowiązek zapewnienia swoim podwładnym odpowiednich warunków pracy — zgodnych z przepisami BHP, ale nie zawsze osobiście jest on odpowiedzialny za takie zdarzenie. Często winą obarcza się bezpośredniego przełożonego danego pracownika, a więc na przykład kierownika zmiany.
W sytuacji kiedy taka osoba naraziła swojego podopiecznego na utratę życia lub zdrowia to ona będzie ponosiła odpowiedzialność karną. Warto pamiętać, że ostatecznie o tym, kto jest winny, zadecyduje sąd.
Czynność sprawcza a wypadek w miejscu pracy
Czynność sprawcza polega na niedopełnieniu przez pracodawcę obowiązków względem podwładnego lub zaniechaniu pewnych działań. Wśród takich sytuacji można wymienić np. dopuszczenie osoby, która nie posiada odpowiedniego przeszkolenia do obsługi maszyny, co doprowadziło do powstania uszczerbku na jej zdrowiu.
Z tego powodu należy korzystać z usług firm, które oferują kompleksowe szkolenia w zakresie BHP i prowadzą ocenę ryzyka zawodowego i bezpieczeństwa maszyn, takich jak Skills4u Paweł Żurowski. Pracodawca, który nie dopilnował procedur BHP lub nie dostarczył podwładnemu narzędzi, bądź zabezpieczeń potrzebnych do wykonywania konkretnych czynności, wskutek czego pracownik doznał urazu, może zostać ukarany. Dlatego warto dbać o to, aby na bieżąco szkolić swoich pracowników i zapewniać im niezbędne sprzęty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana