Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Montaż pompy ciepła a dolne źródło. Czy w miejscu odwiertu może istnieć zabudowanie?

Gruntowa pompa ciepła to urządzenie ekologiczne i wydajne. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii przekłada się na niższe koszty życia oraz ograniczenie negatywnych skutków dla środowiska naturalnego. Gruntowe pompy ciepła uznawane są za najbardziej ekonomiczne, ponieważ czerpią z najgłębszych pokładów energii, całkowicie niepodatnych na zmienne warunki pogodowe. Warto wiedzieć, że decydując się na ten typ pompy mamy do wyboru kolektory pionowe i poziome.
Wymiennik poziomy vs pionowy
Niezawodność działania gruntowych pomp ciepła wynika ze stałej i stabilnej temperatury gruntu, przy czym im niżej, tym mniejsze wahania można odnotować, a wraz z głębokością maleje dopływ energii słonecznej, więc ziemia jest mniej nagrzana. W działaniu pompy praca na tych samych parametrach jest niezwykle istotna.
Wymiennik powierzchniowy zbudowany jest z rur, które przebiegają bezpośrednio pod powierzchnią gruntu, co oznacza, że wystawiony jest na oddziaływanie energii słonecznej oraz wód opadowych. Co ważne, w przypadku kolektora poziomego konieczne jest zapewnienie dość sporej przestrzeni, która nie może zostać zabudowana ani w żaden sposób zagospodarowana. Ponadto wszystkie elementy wokół muszą być tak rozplanowane, aby nie zacieniać powierzchni zajmowanej przez kolektor. Tego typu wymienniki czerpią energię z głębokości około 1 metra, podczas gdy kolektor pionowy może być umieszczony nawet na głębokości 100 metrów.
Co do zasady, wymiennik pionowy nie zajmuje dużej ilość miejsca na działce, a więc teren wokół można swobodnie zagospodarować. Co więcej, kolektor umieszczony na dużej głębokości nie reaguje na zmienne warunki pogodowe i wahania temperatur. Niemniej jednak do wykonania odwiertu konieczne jest sprowadzenie specjalistycznego sprzętu, jakim dysponuje firma wiertnicza FHU DANIEL z Zakopanego. Jest to co prawda rozwiązanie droższe w wykonaniu, ale polecane dla właścicieli mniejszych działek lub terenów już zagospodarowanych.
Jaki wymiennik ciepła wybrać do pompy gruntowej?
Najważniejszym parametrem, który powinien przeważyć w kwestii wyboru wymiennika ciepła, jest metraż działki oraz stopień jej zagospodarowania. Na kolektory poziome warto się zdecydować w miejscach z przewagą gruntów gliniastych i nasączonych wodą. Pionowe odwierty pod pompy ciepła w Małopolsce wykonywane są głównie na działkach piaszczystych. Co do zasady, kolektory pionowe wybierane są na obszarach gęsto zabudowanych i zurbanizowanych. Cena odwiertu przeliczana jest na metry, czyli zależna jest od głębokości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana