Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Na co zwrócić uwagę, kupując dławiki?

Dławiki są powszechnie stosowanymi w energetyce. Są one przeznaczone do ustawienia mocy biernej, ochrony baterii kondensatorów oraz ograniczania narastania prądu rozruchowego w układzie napędowym. Skutecznie zabezpieczają instalację przed szkodliwym oddziaływaniem przekształtników. Ich rolą jest zatem przeciwdziałanie nagłym zmianom natężenia prądu i ich ograniczenie. Dowiedz się, co jest ważne podczas wyboru dławika!
Charakterystyka dławików kompensacyjnych
Dławik jest stosowany w wielu różnych instalacjach. Wykorzystuje się je w zasilaczach awaryjnych UPS, systemach oświetlenia LED oraz w systemach zasilania systemów elektrycznych budynków. Wybór odpowiedniego modelu ma znaczenie dla bezawaryjnego funkcjonowania takiego układu. Wato również zwrócić uwagę, że wprowadzanie do obiegu mocy biernej pojemnościowej jest zakazane przepisami prawa. Aby temu zapobiec, warto zdecydować się na zastosowanie dławików. Pozwalają one na znaczne zwiększenie efektywności energetycznej instalacji oraz zmniejszenie opłat za energię.
Dławiki takie mogą być montowane w stacjach wnętrzowych oraz napowietrznych. Specjaliści firmy Inducto wskazują, że ich wyjątkowa budowa umożliwia instalację nawet w znacznie ograniczonych przestrzeniach.
Wybór dławika
Dokonanie wyboru optymalnej wersji dławika powinien wynikać z:
warunków lokalizacyjnych,
obowiązujących przepisów przeciwpożarowych,
obowiązujących przepisów ochrony środowiska,
dostępnej powierzchni,
narażenia na warunki atmosferyczne oraz klimatyczne.
Warto wcześniej dokonać analizy pod względem kosztów jego zakupu i użytkowania. Nie bez znaczenia są ewentualne dodatkowe koszty infrastruktury. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku również przewidywany reżim pracy. Chodzi głównie o sposoby sterowania urządzeniem oraz reagowania na nietypowe warunki pracy. Zdarza się, że dławiki elektryczne wymagają odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej oraz środowiskowej. To również powoduje, że konieczne są odpowiednie nakłady inwestycyjne.
Warto zwrócić uwagę, że na rynku jest dostępnych wiele rodzajów dławików. W zależności od zastosowania, należy dokonać odpowiedniego wyboru. Te elementy są wykonywane w wersji hermetycznej, z konserwatorem oraz przekaźnikiem. Mogą być wyposażone w tzw. odwilżacze. Wersje suche, tzw. żywiczne, są stosowane w lokalizacjach o restrykcyjnych wymogach środowiskowych oraz przeciwpożarowych. Należy również zwrócić uwagę na to, jak zachodzi regulacja indukcyjności dławika. Może tu mieć miejsce zastosowanie przełącznika beznapięciowego lub podobciążeniowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana