Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Na co zwrócić uwagę, planując wynajem koparki kołowej lub gąsienicowej?

Spis treści
- Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na wynajem koparki?
- Gąsienicowa czy kołowa?
- Co jeszcze wziąć pod uwagę?
Koparki drogowe to sprzęt niezbędny przy wielu pracach budowlanych i drogowych. Jednocześnie koszt ich zakupu oraz przyszłej eksploatacji może przekraczać możliwości finansowe wykonawcy prac – dlatego wiele z firm decyduje się na wynajem zamiast kupna. Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie i co warto wziąć pod uwagę planując wypożyczyć koparkę?
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na wynajem koparki?
Wynajem koparki gąsienicowej lub kołowej to świetne rozwiązanie m.in. w sytuacji kiedy jako wykonawca prac nie posiadamy własnego wyposażenia lub ze względu na ilość zleceń nasze zapotrzebowanie na sprzęt jest większe niż zazwyczaj. Wynajem może być również kołem ratunkowym w sytuacji, kiedy nasza maszyna uległa awarii wykluczającej ją tymczasowo z użytku – pozwala to uniknąć opóźnień i tym samym wzrostu kosztów. Ciekawym zastosowaniem wynajmu jest test maszyny – korzystając z wypożyczonej koparki można przekonać się, czy dany model jest odpowiednią inwestycją.
Przeczytaj również: Koparka kołowa JCB 130. Charakterystyka
Gąsienicowa czy kołowa?
Koparki można podzielić na dwie główne kategorie uwzględniając zastosowany w nich rodzaj napędu. Mowa tu o podziale na koparki gąsienicowe i kołowe. Wbrew pozorom ta różnica ma znaczący wpływ na ewentualne zastosowanie maszyny.
Przeczytaj również: Koparka gąsienicowa JCB JS 240. Charakterystyka
-
Koparki kołowe – ich ciężar rozłożony jest na mniejszej powierzchni, z tego powodu nie nadają się do pracy na terenach grząskich, mogą się również dość łatwo staczać z pochyłości. Z drugiej strony miękkie opony w mniejszym stopniu uszkadzają nawierzchnie asfaltowe i umożliwiają szybsze przemieszczanie się. Dlatego koparki kołowe nadają się między innymi do wykonywania zadań na już istniejących drogach, np. przy budowie nowych instalacji. Ze względu na specyfikę i możliwości zastosowania tego typu maszyn, dużą popularnością cieszą się usługi wynajmu koparek kołowych.
-
Koparki gąsienicowe – ich metalowe gąsienice zapewniają lepszą przyczepność do podłoża, oraz rozprowadzają ciężar na większej powierzchni. Dlatego sprawdzą się one przede wszystkim przy pracach wykonywanych w trudnym terenie. Nie są z kolei zalecane do prac na utwardzonych nawierzchniach, gdyż mogą łatwo uszkodzić nawierzchnię
Jak widać główną kwestią decydującą o wyborze między koparką gąsienicową a kołową są warunki, w jakich będą wykonywane prace. Szeroki wybór wysokiej jakości koparek na wynajem, a także maszyn do robót drogowych możemy znaleźć w ofercie firmy Bellator.
Co jeszcze wziąć pod uwagę?
Poza rodzajem napędu ważne są również inne cechy koparki. Pod uwagę warto wziąć m.in.
-
moc silnika
-
pojemność ładowania,
-
wyposażenie maszyny,
oraz przepracowane motogodziny, rok produkcji i stan techniczny maszyny. Warto unikać sprzętu mocno wyeksploatowanego, ponieważ będzie on bardziej narażony na usterki na placu budowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana