Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu przez architekta domu jednorodzinnego?

Projekty budowlane przygotowywane na zlecenie klienta są dopasowane w pełni do jego potrzeb. Dlatego konieczne jest wcześniejsze ich określenie, by rozmowa z architektem przebiegała płynnie i doprowadziła do stworzenia planu projektu. Poza swoimi oczekiwaniami musisz też przygotować dokumenty na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i uzbrojenia terenu. Przeczytaj więcej, by poznać najważniejsze szczegóły!
Po pierwsze – określ wszystkie swoje potrzeby
Z pozoru ten prosty etap okazuje się najtrudniejszym ze wszystkich. Według ekspertów z Biura Projektowego DESKA Project z Katowic klienci często sami nie wiedzą, jakie są ich ostateczne oczekiwania, co wydłuża proces przygotowywania projektu budowlanego. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
wielkość rodziny i tryb życia wszystkich jej członków;
sposób ogrzewania pomieszczeń;
kierunek wejścia do budynku względem wjazdu na działkę;
obecność piwnicy;
stopień energooszczędności domu;
dodatkowe technologie interesujące klienta.
Architekt zapewne zapyta o takie kwestie jak wentylacja mechaniczna, obecność ogrzewania kominkiem, czy dodatkowe zagospodarowanie przestrzeni na taras.
Po drugie – niezbędne dokumenty o zagospodarowaniu terenu
To kolejna rzecz, bez której żaden projekt domu nie może się obyć. Twój projekt budowlany w Katowicach musi zostać dopasowany do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Niezbędne dokumenty uzyskasz w gminie lub Urzędzie Miasta na prawach powiatu. Bez konkretnych informacji o zabudowie umieszczonych na piśmie, możesz odbyć z architektem jedynie wstępną rozmowę na temat Twoich potrzeb. Warto mieć przy sobie również dokumentacje o uzbrojeniu terenu w media. Wszystko to przyspieszy prace projektowe i pozwoli szybciej wbić w działkę pierwszy szpadel.
Po trzecie – ustalenie budżetu
Mowa nie tylko o kosztach projektu, ale całego domu. Musisz mieć na uwadze, że architekt może uwzględnić wszystkie Twoje oczekiwania i potrzeby, ale w efekcie budowa takiego obiektu mieszkalnego zrujnuje portfel. Dlatego wcześniej dokładnie ustal z architektem, na jakie koszty możesz sobie pozwolić. Dobrze jest też uwzględnić przyszłe koszty eksploatacyjne w procesie projektowania. Dzięki temu dom będzie cieszył Cię przez kolejne lata.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana