Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega i jak przebiega montaż żurawi wieżowych?

Inwestycje związane ze wznoszeniem obiektów kubaturowych o większej powierzchni i ilości kondygnacji wymagają zwykle zastosowania urządzeń, które umożliwią transport materiałów i prefabrykatów bezpośrednio do miejsca, w którym mają być wykorzystane. Najsprawniej i przy najniższych kosztach radzą sobie z tym zadaniem żurawie wieżowe. Z uwagi na ich rozmiary i konstrukcję ich bezpieczne użytkowanie wymaga jednak odpowiedniego montażu.
Charakterystyka żurawi wieżowych
Żurawie wieżowe są niezastąpione przy pracach, które wykonuje się przez dłuższy czas, a ich charakter wymaga transportu znacznych ilości ładunków o sporej masie. Na ogół są to urządzenia o konstrukcji kratownicowej lub rzadziej blachownicowej, które oferują dużą wysokość podnoszenia i spory wysięg. Składają się z wieży osadzonej na podstawie stacjonarnej lub przejezdnej, najczęściej przemieszczającej się po torowisku i wysięgniku, który może mieć konstrukcję wodzakową albo wychylną. W przypadku niektórych inwestycji korzysta się też z żurawi kotwionych do wznoszonego obiektu, zwłaszcza gdy ma on większą wysokość lub znajduje się w trudnodostępnym terenie. Zdarza się, że podczas prac budowlanych używa się z żurawi samomontujących, tj. takich, których konstrukcja rozkłada się automatycznie. W większości przypadków montaż żurawi wieżowych wymaga jednak rozstawienia przez specjalistyczną ekipę wszystkich podzespołów, z jakich składa się urządzenie.
Jak ustawia się żurawie wieżowe?
Ze względu na masę żurawia oraz jego gabaryty i charakter wykonywanych zadań, kluczowym elementem montażu żurawia jest zadbanie o jego stateczność. Liczy się nośność podłoża oraz prawidłowe wypoziomowanie konstrukcji. Ważne jest także uwzględnienie wszystkich czynników związanych z obciążeniami statycznymi np. masą zamontowanego balastu oraz dynamicznymi, m.in. obciążeniem wiatrem. Montaż żurawia zaczyna się od jego podstawy, a w przypadku urządzeń przejezdnych od ułożenia odpowiedniego torowiska. Kolejnym krokiem jest ustawianie całej konstrukcji – może się to odbywać przez łączenie poszczególnych części lub ich zespołów. Druga metoda jest wybierana częściej, z uwagi na możliwość szybszego ukończenia prac. Elementy są najczęściej scalane z użyciem pomocniczego żurawia teleskopowego. Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami do wykonywania prac montażowych niezbędne są specjalne uprawnienia. Profesjonalny montaż żurawi wykonuje m.in. firma Łęgprzem z Krakowa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana