Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega niwelacja terenu?

Spis treści
- Czym jest niwelacja terenu?
- Jak przebiega proces niwelacji terenu?
- Wyrównanie terenu – krok po kroku
Niwelacja terenu jest jednym z pierwszych, a zarazem najistotniejszych etapów związanych z rozpoczęciem budowy. Dzięki niwelacji terenu można bez przeszkód przejść do realizacji projektu architektonicznego – zarówno drogi, parkingu, obiektu przemysłowego, jak i budynku jedno lub wielorodzinnego. Niwelacja terenu to wbrew pozorom, złożony proces, wymagający odpowiedniego przygotowania. Na czym polega niwelacja terenu? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czym jest niwelacja terenu?
Niwelacja terenu to jedna z podstawowych prac, których wykonanie jest niezbędne do rozpoczęcia budowy. Niwelację terenu należy przeprowadzić zarówno przed budową budynku mieszkalnego, obiektu przemysłowego, a także parkingu czy drogi. W ten sposób przygotowuje się grunt także pod ogrody i place.
Przeczytaj również: Wynajem koparko-ładowarki – dlaczego warto skorzystać z tej opcji w Gliwicach?
Profesjonalnie wykonana niwelacja terenu, gwarantuje odpowiednią stabilność obiektu, który się na nim znajdzie. Proces ten dąży nie tylko do wyrównania terenu, ale też umożliwia dowolne jego kształtowanie.
Przeczytaj również: Dlaczego jakość materiałów ma kluczowe znaczenie dla robót ziemnych?
Niwelację terenu warto zlecić sprawdzonej firmie, cieszącej się pozytywnymi opiniami wśród dotychczasowych klientów, takiej jak Budmat ze Stargardu, wykonującej rozbiórki i wyburzenia w Szczecinie. Powierzenie prac profesjonalistom z firmy Budmat to pewność, że zostaną one wykonane rzetelnie, przy użyciu odpowiednich narzędzi i maszyn.
Przeczytaj również: Jakie są zalety wymiany gleby podczas niwelacji terenu?
Jak przebiega proces niwelacji terenu?
Proces niwelacji terenu przebiega w dwóch etapach. Pierwszy z nich obejmuje dokładne pomiary geodezyjne z zastosowaniem niwelatora, mające na celu stworzenie tzw. siatki wysokościowej terenu, na której znajdują się informacje o obiektach, wymagających wyrównania. Drugi etap to fizyczne wyrównanie terenu przy użyciu maszyn budowlanych i specjalistycznych narzędzi (w oparciu o wykonane uprzednio pomiary).
Wyrównanie terenu – krok po kroku
Kolejność i występowanie czynności związanych z procesem niwelacji terenu, może różnić się w zależności od rodzaju planowanej inwestycji. Zazwyczaj jednak, kolejny krok (tuż po przygotowaniu siatki wysokościowej) to fizyczne profilowanie gruntu.
Czynność tę rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia terenu działki. Następnie usuwana jest zbędna warstwa wierzchnia ziemi, wyrównywane są wzniesienia, hałdy, pagórki. W kolejnym etapie następuje zasypywanie ubytków, rowów czy innych wgłębień w ziemi. W przypadku zabezpieczania budynków, czy projektowania ogrodów, wyrównywanie terenu może obejmować także przygotowanie wzniesień.
Odpowiednio wyprofilowany teren to doskonała baza do wykonania kolejnego kroku, którym jest zagęszczenie gruntu. Dzięki niemu, uzyskuje się stabilne podłoże, gotowe na kolejne prace budowlane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana