Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Na jakie sposoby można ciąć styropian?

Styropian to jeden z najpopularniejszych i najtańszych materiałów stosowanych w budownictwie. Zwykle wykorzystuje się go do wykonywania izolacji termicznej albo akustycznej. Nierzadko okazuje się on także bardzo przydatny w trakcie realizacji różnorodnych prac wykończeniowych. Zwykle jednak w takich sytuacjach pojawia się potrzeba dopasowania materiału do danej płaszczyzny poprzez jego odpowiednie docięcie. Dowiedz się, jak można ciąć styropian.
Czym jest styropian?
Polistyren ekspandowany jest porowatym tworzywem sztucznym o spienionej strukturze, do której powstania przyczynia się podgrzanie granulek za pomocą pary wodnej. W skład styropianu wchodzą zintegrowane ze sobą elementy o obłym kształcie. Pomiędzy nimi można także zauważyć małe pustki powietrzne. Poszczególne modele płyt styropianowych poddawanych precyzyjnemu cięciu przez specjalistów z takich firm, jak MAX. GJ, różnią się między sobą gęstością. W praktyce w pracach budowlanych oraz wykończeniowych najlepiej sprawdzają się produkty o większej gęstości, które odznaczają się dobrymi parametrami izolacyjnymi. Z kolei artykuły o mniejszej gęstości wykorzystuje się np. do wykonywania warstwowych płyt budowlanych. Służy on wówczas jako lekki rdzeń izolacyjno-konstrukcyjny.
Metody cięcia styropianu
Styropian jest lekkim i miękkim tworzywem, które z łatwością poddaje się cięciu. Wielu fachowców decyduje się na jego przecinanie za pomocą zwykłego brzeszczotu z niewielkimi ząbkami. Jednak wówczas trzeba liczyć się z możliwością powstania niewielkich ubytków na obrzeżu materiału. Dodatkowo jeśli narzędzie tnące w trakcie pracy ulegnie wygięciu, brzeg ciętego tworzywa będzie miał kształt falistej linii. Z reguły zaleca się także, aby unikać dzielenia płyt styropianowych przy użyciu noży, pił albo pilarek. Efekt takiego działania może być bowiem podobny jak w przypadku brzeszczotu.
Do wykonywania precyzyjnych cięć arkuszy styropianowych zwykle wykorzystuje się profesjonalny nóż termiczny złożony z ramy oraz ostrza. Metalowe elementy ulegają nagrzaniu, umożliwiając wykonanie precyzyjnego cięcia w materiale styropianowym na prosto, po łuku lub pod określonym kątem. W podobny sposób, jak noże termiczne, działają także druty oporowe.
Cięcie styropianu może odbywać się również za pomocą specjalnej przecinarki. Poręczne, łatwe w obsłudze modele gwarantują większą precyzję pracy. Poszczególne gilotyny różnią się między sobą wielkością oraz mocą działania. Dlatego bez trudu można znaleźć urządzenie idealnie dopasowane do własnych potrzeb.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana