Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Najczęstsze awarie kotłów grzewczych

Spis treści
Awaria pieca centralnego ogrzewania to zawsze spory problem. Zwłaszcza jeśli dochodzi do niej w okresie grzewczym, a temperatury za oknem utrzymują się poniżej zera. W takim przypadku istotna jest szybka reakcja i rozpoznanie usterki, a także jej przyczyny która pozwoli ją wyeliminować. Dlatego też prezentujemy 3 najczęstsze awarie jakim ulegają piece CO.
Niska wydajność ogrzewania
Jednym z najczęściej pojawiających się problemów w instalacjach grzewczych jest ich niska wydajność grzewcza pomimo dostarczania do kotła odpowiedniej ilości paliwa. Niedogrzewanie budynku w takim przypadku może wynikać między innymi z:
Przeczytaj również: Czy obsługa kotła CO musi być skomplikowana?
-
zanieczyszczonych kanałów spalinowych,
-
niskiej jakości paliwa,
-
braku dopływu powietrza do kotłowni,
-
niepoprawnej pracy wentylatora nadmuchowego.
Przyczyną niskiej wydajności cieplnej, może być także nieodpowiednio dobrana moc kotła CO. Zwłaszcza jeśli jest to pierwszy sezon jego użytkowania. Dlatego też przy jego wyborze i zakupie warto zawsze korzystać z pomocy specjalistów, takich jak producent pieców C.O. S.A.M., którzy dobiorą odpowiednią moc pieca do danych potrzeb budynku.
Przeczytaj również: Czy w każdym piecu można palić pelletem?
Zapowietrzanie się kotłów CO
Kolejną z częstych awarii kotłów grzewczych jest ich samoczynne zapowietrzenie się. Jego objawy są charakterystyczne i przyjmują postać stukania oraz ostrych dźwięków wydobywających się z pieca. Jej efektem jest natomiast to, że ciepło nie jest dystrybuowane w dostatecznej ilości do pomieszczeń najbardziej oddalonych od kotła CO. Dodatkowo zapowietrzone urządzenie grzewcze zużywa również więcej paliwa, a to z kolei przekłada się na wyższe koszty ogrzewania budynku. Dlatego też nie należy ignorować tej awarii.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się kotły na ekogroszek?
Spaliny wydostające się z zasobnika
Ostatnią z często występujących awarii kotłów CO jest natomiast dym wydobywający się z zasobnika paliwa. Taka sytuacja może być spowodowana wieloma przyczynami, wśród których najczęściej występującymi jest:
-
niedrożny kanał spalinowy,
-
nieprawidłowa regulacja paleniska,
-
niepoprawne podłączenie kotła oraz komina,
-
zbyt mały ciąg kominowy,
-
niskie ciśnienie atmosferyczne,
-
uszkodzenie uszczelnienia drzwiczek kotła.
W tym przypadku należy jak najszybciej wyeliminować awarie pieca, gdyż wydostający się z niego dym zagraża bowiem zdrowiu i życiu ze względu na znajdujące się w nim szkodliwe substancje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana