Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Najczęstsze błędy popełniane przy korzystaniu z kotłów gazowych
Nowoczesne kotły gazowe to urządzenia wyposażone w wiele różnych zabezpieczeń, specjalistycznych czujników oraz efektywnych rozwiązań technologicznych. Stale kontrolowany jest w nich między innymi: przepływ, temperatura i ciśnienie. Mimo tak zaawansowanych środków bezpieczeństwa niezwykle ważna dla ich prawidłowego i wydajnego funkcjonowania jest nadal właściwa eksploatacja. Dzisiaj przedstawimy najczęstsze błędy popełniane podczas korzystania z kotłów gazowych.
Jakie są najczęstsze błędy eksploatacyjne przy korzystaniu z kotłów gazowych?
Z punktu widzenia prawidłowego działania kotłów gazowych ważny jest ich optymalny dobór do zapotrzebowania cieplnego konkretnego budynku, właściwy montaż, prawidłowe pierwsze uruchomienie, regularnie przeprowadzane czynności konserwacyjne oraz późniejsza eksploatacja. Do najczęstszych błędów popełnianych przy korzystaniu z tych urządzeń można zaliczyć:
1. Zasłanianie kratki nawiewnej w pomieszczeniu z kotłem
To najczęstszy i niestety najbardziej poważny błąd eksploatacyjny popełniany przez użytkowników kotłów gazowych pobierających powietrze potrzebne do spalania z pomieszczenia. Gdy kratka nawiewna w pomieszczeniu, w którym zamontowany jest tego typu urządzenie, zostanie zasłonięta, przestaje napływać do niego powietrze. Powstające podczas pracy kotła spaliny nie mogą odpływać, a kocioł zaczyna pobierać powietrze z pomieszczenia. W efekcie do pomieszczenia trafiają spaliny, co jest bardzo niebezpieczne dla domowników.
2. Zaniedbywanie przeprowadzania regularnych przeglądów
Bardzo często zdarza się, że użytkownicy nie zlecają przeprowadzania regularnych przeglądów technicznych swojego kotła. Po kilku latach takich zaniedbań może dojść do powstania poważnych awarii na skutek znacznego zanieczyszczenia komory spalania, elektrody jonizacyjnej czy wymiennika ciepła. W efekcie zanieczyszczenia wymiennika ciepła dochodzi do sytuacji, w której część spalin nie będzie mogła przepłynąć między jego lamelami, więc popłynie wzdłuż ścianek obudowy kotła wokół wymiennika, częściowo wpływając do pomieszczenia. Brak regularnych przeglądów technicznych może spowodować, że kocioł stanie się niebezpieczny dla jego użytkowników. Jego praca będzie też mniej wydajna, gdyż zanieczyszczenia spowodują, że duża ilość energii zawartej w spalinach nie będzie wykorzystywana.
3. Brak reakcji na komunikaty ostrzegawcze
Kiedy kotły gazowe, których sprzedażą zajmuje się m.in. sklep z urządzeniami grzewczymi Merkury, mają jakiekolwiek problemy podczas pracy, wyświetlają odpowiednie komunikaty ostrzegawcze. Wielu użytkowników, zamiast właściwie na nie reagować (np. wzywając serwisanta na kontrolę), natychmiast je kasuje. W ten sposób dochodzi do powstania intensywnych zanieczyszczeń albo awarii, których można uniknąć, nie ignorując komunikatów ostrzegawczych.
4. Samodzielne pierwsze uruchomienie kotła gazowego
Niektórzy użytkownicy sami chcą pierwszy raz uruchomić kocioł gazowy w swoim domu. Jest to bardzo lekkomyślne, gdyż pierwsze uruchomienie takich urządzeń jest skomplikowanym zadaniem, dlatego powinno być powierzone wykwalifikowanemu serwisantowi dysponującemu odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem. Podczas pierwszego uruchomienia serwisant musi bowiem nastawić optymalną krzywą grzewczą i określić zakres modulacji kotła. Jeżeli krzywa grzewcza będzie nieprawidłowo nastawiona, kocioł zacznie przegrzewać lub niedogrzewać instalację.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana