Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Najczęstsze usterki narzędzi pneumatycznych
Narzędzia pneumatyczne są chętnie używane w zastosowaniach warsztatowych, a także przy wykonywaniu czynności obróbkowych podczas produkcji różnych elementów. W wielu przypadkach przewyższają one popularne elektronarzędzia z uwagi na mniejszą masę i ciche działanie. Choć ich konstrukcja jest stosunkowo prosta, a przez to trwała i odporna na awarie, również im mogą się zdarzać niespodziewane usterki.
Jaka jest specyfika korzystania z narzędzi pneumatycznych?
Konstrukcja urządzeń pneumatycznych gwarantuje ciche i sprawne działanie, jest też wytrzymała na wszelkiego rodzaju defekty, a same urządzenia są lekkie i dzięki mniejszym w porównaniu z elektronarzędziami gabarytom również bardziej poręczne. Popularne narzędzia, takie jak szlifierki pneumatyczne, klucze udarowe czy wiertarki lub pistolety natryskowe wyróżniają się znakomitymi parametrami użytkowymi i możliwością używania w wysokim zapyleniu, czy w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektroenergetycznej. Napęd dostarczany za sprawą ciśnienia powietrza może jednak w przypadku niewłaściwej obsługi oraz słabych parametrów sprężanego gazu powodować pewne kłopoty. Do głównych zagrożeń należy gromadzenie się wewnątrz instalacja wilgoci powodującej korozję elementów metalowych, a także możliwość występowania problemów ze smarowaniem wskutek zbyt dużej lub zbyt małej ilości środka smarnego.
Przeczytaj również: Cechy charakterystyczne narzędzi pneumatycznych
Co psuje się w narzędziach pneumatycznych?
Problemy z niewłaściwym smarowaniem mogą powodować kłopoty z prawidłowym działaniem sprzętu. Jeżeli środków smarnych jest zbyt dużo, wzrastają opory stawiane przez elementy ruchome, a użytkownicy obserwują „spadek mocy” wykorzystywanych urządzeń. W sytuacji, gdy oleju będzie zbyt mało, pojawiać może się przyspieszone ścieranie, a nawet zatarcia – zwłaszcza w przypadku sprzętu pracującego z wysokimi prędkościami obrotowymi. Poważnym problemem są awarie uszczelnień oraz złączek pozwalających na szybkie podłączanie narzędzi do instalacji powietrznej. Warto też pamiętać o usterkach typowych dla wszystkich elementów ruchomych np. zużyciu łożysk czy powstawaniu luzów. W przypadku systemów pneumatycznych kłopoty wiążą się również z działaniem sprężarek i bloków przygotowania powietrza. W grę wchodzi tu m.in. zużycie tłoków, rozszczelnienia lub obecność ciał obcych wynikająca z zaniedbań w okresowej wymianie filtrów.
Duży wybór narzędzi pneumatycznych najlepszych marek oferuje sklep RG Narzędzia. Sprzedaje on nie tylko narzędzia pneumatyczne, ale także ręczne. Dostępne są również elektronarzędzia i wyposażenie warsztatowe, a ponadto maszyny i urządzenia do obróbki drewna i metalu. Asortyment obejmuje też sprzęt i akcesoria spawalnicze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana