Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Najważniejsze etapy budowy domu jednorodzinnego
Budowa domu jednorodzinnego to dla wielu osób spełnienie marzeń. Warto jednak wiedzieć, jakie będą poszczególne etapy wznoszenia budynku, aby uniknąć wszelkich rozczarowań i niepotrzebnego stresu. Należy przygotować się nie tylko na prace wykonawcze, ale także załatwianie różnego rodzaju formalności. Jakie są najważniejsze etapy budowy domu jednorodzinnego?
Etap pierwszy — formalności
Żeby budowa domu jednorodzinnego była możliwa, konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności. W tym celu należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowie do Starostwa Powiatowego. Wśród dokumentów, które muszą się w nim znaleźć, wymienia się przede wszystkim decyzje o warunkach technicznych oraz zabudowy i zagospodarowania terenu. Dodatkowo należy dołączyć mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1 do 500, a także inne niezbędne dokumenty, które mogą wynikać z zapisów prawa miejscowego.
Przeczytaj również: O czym pamiętać, decydując się na budowę całorocznych domów szkieletowych?
Stan zerowy
Pozwolenie na budowę ważne jest przez 3 lata, dlatego w tym czasie należy rozpocząć wznoszenie budynku. Warto wcześniej ogrodzić cały teren. Następnie uprawniony geodeta wytycza dokładną lokalizację nieruchomości, a ekipa wyrównuje działkę.
Przeczytaj również: Na czym polega budowa domów pod klucz?
Stan surowy otwarty
Etap stanu surowego obejmuje wykonanie wszystkich ścian zewnętrznych, schodów, a także stropu. Kiedy te czynności zostaną zakończone, należy sprowadzić na budowę ekipę ciesielską, która wykona więźbę dachową, komin, dach, a także zamontuje ewentualne okna w połaci.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zdecydować się na dom z keramzytobetonu?
Stan surowy zamknięty
Kolejnym etapem jest wykonanie wszelkich instalacji. Wśród nich wymienia się:
- elektryczną,
- wodno-kanalizacyjną,
- gazową.
Dodatkowo należy osadzić drzwi zewnętrzne i stolarkę okienną, aby odpowiednio przygotować nieruchomość na zimę. Wszelkie wykonane instalacje muszą zostać odebrane przez certyfikowanych profesjonalistów. Kiedy już wiadomo, że działają prawidłowo, wówczas można rozpocząć wykonywanie suchych tynków.
Prace wykończeniowe i montażowe
Ostatnim etapem budowy domu jednorodzinnego jest montaż urządzeń grzewczych, a także wykończenia jego wnętrza. Czynności jakie należy wtedy wykonać to m.in.:
- ścianki działowe,
- wykończenie piwnicy,
- malowanie ścian,
- ułożenie podłóg,
- biały montaż w łazience,
- instalacja lamp i gniazdek elektrycznych,
- wykończenie kuchni i łazienki.
Można również wykonać ocieplenie elewacji zewnętrznej. Jednak czynność ta może być przeprowadzona również w późniejszym czasie. Na każdym etapie wznoszenia domu warto korzystać z usług kompleksowej ekipy budowlanej takiej jak Baron, aby mieć pewność, że wszystkie prace zostały wykonane poprawnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana