Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Najważniejsze parametry cegieł budowlanych

Cegła to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Mimo rozwoju technologii i pojawienia się wielu innych materiałów murowych, wciąż jest niezbędna przy budowie wielu obiektów. Jest produkowana z odpowiedniej mieszanki gliny, rozdrobnionej oraz wymieszanej z wodą. Jednolitą masę formuje się w bloczki i suszy, by na końcu wypalić je w temperaturze 800-1000oC. Dowiedz się, jakimi parametrami powinna się cechować cegła.
Charakterystyka cegły jako materiału budowlanego
Czerwona cegła pełna stanowi od lat podstawę wielu inwestycji budowlanych. Jest dostępna w wielu odcieniach, które zależą od temperatury wypalania, złoża gliny, a także dostępu tlenu. Ma kształt prostopadłościanu, jej wszystkie boki są płaskie. Może mieć specjalne zagłębienie na szerokim bloku, w którym umieszczana jest zaprawa murarska. Jest wytwarzana przez zakłady ceramiki budowlanej, ale również małe lokalne cegielnie. Jest wytwarzana z gliny, na ogół morenowej, ilastej i wstęgowej.
Wznosi się z niej mury nośne i osłonowe, a także ściany działowe, słupy, kominy, obmurowania oraz wypełnienia. Coraz częściej stosowana jest do obudowywania kominków, grilli ogrodowych oraz do wznoszenia innych elementów małej architektury. Wysokiej jakości cegła budowlana powinna mieć odpowiednią klasę wytrzymałości i właściwe wymiary. Musi spełniać konkretne wymagania normowe.
Parametry cegły budowlanej
W Polsce produkuje się głównie cegły pełne o wymiarach 25x12x6,5 cm. Na rynku można również znaleźć cegły ręcznie formowane, które mają różnorodne wymiary, zależnie od kraju pochodzenia. Jak wskazują specjaliści Cegielni Grabowiec, by spełniała swoje funkcje, musi charakteryzować się:
określoną klasą – klasa HD jest stosowana na mury bez zabezpieczenia, klasa LD może być używana do wznoszenia jedynie murów zabezpieczonych, a więc otynkowanych lub pokrytych okładziną,
nasiąkliwością wynoszącą 5-22% – cecha ta decyduje o mrozoodporności materiału murowego,
odpowiednią klasą reakcji na ogień,
wysoką wytrzymałością.
Wybierając cegły, warto zwrócić uwagę na surowiec, z którego zostały wykonane. Tradycyjne cegły suszone są coraz rzadziej stosowane ze względu na słabe parametry. Szybko nasiąkają wilgocią, nie są odporne na uszkodzenia. Z kolei pełne cegły ceramiczne muszą być pokryte okładziną lub otynkowane. Cegły wapienno-piaskowe wyróżniają się wysoką twardością, niską nasiąkliwością i dobrą wytrzymałością mechaniczną. Cegły szamotowe są wysoce ognioodporne, co sprawia, że są doskonałe do wznoszenia kominków i wykładania wnętrz pieców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana