Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Najważniejsze różnice pomiędzy pompami głębinowymi i zanurzeniowymi
W czasach rosnących podwyżek dobrym sposobem na oszczędzanie jest posiadanie własnej studni. Aby jednak korzystanie z niej było w pełni komfortowe i umożliwiało szybki pobór wody, konieczne jest zastosowanie odpowiednich pomp. Na szczęście istnieje duży wybór urządzeń tego typu, które przeznaczone są zarówno do płytszych, jak i głębszych studni. Należą do nich pompy głębinowe i zatapialne. Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy nimi.
Pompy głębinowe
Pompy głębinowe są to w pełni automatyczne urządzenia, które służą do czerpania czystej wody z dużych głębokości. Stosuje się je do studni o głębokości przekraczającej osiem metrów, a także do zbiorników wodnych. Ich liczne zalety sprawiają, że mają zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, gospodarstwach rolnych, jak i w zakładach przemysłowych. Te urządzenia o kształcie przypominającym walec wyposażone są w zatapialny silnik z korpusem ssawnym oraz układ hydrauliczny odprowadzający wodę. Zasada działania pomp głębinowych jest bardzo prosta i nie wymaga od użytkownika żadnych czynności związanych z obsługą. Urządzenia uruchamiają się samoczynnie w momencie poboru wody i również samodzielnie się wyłączają, kiedy nie ma już na nią zapotrzebowania. Nowoczesne pompy od sprawdzonych producentów wyposażone są także w odpowiedni osprzęt, który ma m.in. za zadanie ochronę urządzenia przed suchobiegiem, spadkiem napięcia, przegrzaniem czy przeciążeniem.
Największymi zaletami pomp głębinowych jest możliwość wytwarzania dużego ciśnienia, cicha praca, brak konieczności zalewania pompy, instalacja bezpośrednio w studni, a przede wszystkim duży komfort użytkowania. Aby jednak urządzenia działały w pełni sprawnie, muszą być dobrane do parametrów studni, takich jak średnica, wydajność, a nawet jakość wody. Jeżeli okaże się, że znajduje się w niej piasek, konieczne będzie zakupienie pompy głębinowej antypiaskowej, wykonanej z odpornych na trudne warunki materiałów i wyposażonej w odpowiednie filtry.
Pompy zatapialne
Pompy zatapialne znane również pod nazwą pomp zanurzeniowych to urządzenia, które także przeznaczone są do pracy pod wodą - wyjaśnia przedstawiciel sklepu Aquatik zajmującego się sprzedażą pomp. Podstawowa różnica dotyczy jednak głębokości oraz wytwarzanego ciśnienia. Jak sama nazwa wskazuje - zanurzane są one w cieczy i wypompowują ją ze zbiornika, a następnie transportują do żądanego miejsca na przykład przy pomocy węża tłocznego. Dzieje się to pod stosunkowo niewielkim ciśnieniem, dlatego pomp zatapialnych nie używa się do zestawów hydroforowych.
Pompy zatapialne używane są zarówno do czystej, jak i brudnej wody. Te o delikatniejszej konstrukcji służą do korzystania z wody deszczowej, wypompowywania oczek wodnych czy basenów. Z kolei pompy do brudnej wody, charakteryzujące się solidniejszą budową, a niekiedy także wyposażone w specjalny rozdrabniacz, mają zastosowanie nawet przy tłoczeniu ścieków o dużym stopniu zanieczyszczeń. Istnieją także pompy tego typu do profesjonalnych zastosowań, dzięki którym można pracować z wodą zapiaszczoną. W przypadku pomp zanurzeniowych należy pamiętać przede wszystkim o tym, że nie są one w stanie wytwarzać zbyt dużego ciśnienia. Z tego powodu nie nadają się do zasilania gospodarstw domowych w wodę. Mimo to mają jednak wiele innych zastosowań i są równie przydatne, jak pompy głębinowe.
Zarówno pompy zatapialne, jak i głębinowe przystosowane są do pracy pod wodą. Obie z nich, mimo różnic w zastosowaniu, są przydatne w każdym gospodarstwie domowym. Aby dokonać właściwego wyboru, warto z jednej strony znać ich specyfikę, z drugiej zaś dokładnie określić swoje potrzeby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana