Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Największe wyzwania przy układaniu kostki brukowej

Choć kostka brukowa to jeden z najpowszechniejszych materiałów stosowanych do wykańczania nawierzchni między innymi parkingów, podjazdów oraz chodników poprawne jej ułożenie wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Podczas tych prac nietrudno więc o błędy, które wynikają z wyzwań, przed jakimi stają brukarze. Dlatego w tym artykule omawiamy 3 najbardziej problematyczne kwestie związane z układaniem kostki brukowej.
Dobór odpowiedniego poziomu układania kostki
Pierwszą problematyczną kwestią, związaną z układaniem kostki jest ustalenie odpowiedniego poziomu wykonywanej nawierzchni. Powinna być ona dostosowana do otoczenia. W związku z tym w przypadku gdy w bezpośrednim sąsiedztwie kostki brukowej znajdują się rabaty kwiatowe, powinna być ona układana tak, aby jej poziom był nieco wyższy niż one. Z kolei w przypadku trawników poziom kostki najlepiej, aby był równy z nim, dzięki temu nie będzie problemów z jego koszeniem.
Dobór wykonania podbudowy do przeznaczenia terenu
Kolejny problem dotyczy podbudowy terenu przeznaczonego pod układanie kostki brukowej, która odpowiada za jej stabilizację. Dlatego jej grubość musi zostać odpowiednio dobrana względem tego, w jakim celu wykonywana jest nawierzchnia z kostki brukowej. W związku z tym powinna ona wynosić:
10-20 cm, jeśli po nawierzchni mają się poruszać wyłącznie piesi,
20-45 cm, jeśli po nawierzchni mają się poruszać piesi oraz pojazdy kołowe.
Dodatkowo musi być ona gęsto i równomiernie rozłożona dlatego do jej wykonania stosuje się specjalistyczny sprzęt, który znaleźć można między innymi w ofercie producenta maszyn brukarskich GEPTER.
Konieczność właściwego wyprofilowanego podłoża
Ostatnią z omawianych przez nas problematycznych kwestii przy układaniu kostki brukowej jest wyprofilowanie podłoża w odpowiedni sposób, tak aby wykonywana na nim nawierzchnia była pozbawiona nierówności, a do tego zachowywała właściwy spadek na całej swojej powierzchni zapobiegający powstawaniu zastoisk wodnych. Efekt ten pozwala jednak uzyskać użycie w tym celu specjalnych listew brukarskich profilujących, które dostępne są w wielu wariantach do wyboru pod względem swojej szerokości. Dzięki temu nawet najbardziej szerokie podłoże może zostać właściwie wyprofilowane, nie tylko w dokładny, ale także stosunkowo szybki sposób.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana