Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Naprawa maszyny czy kupno nowej – co się bardziej opłaca?
Wykonywanie robót budowlanych wiąże się z korzystania z odpowiedniego sprzętu, który pozwoli na szybką i precyzyjną realizację poszczególnych zadań. Szczególnie ważne będzie jego użycie podczas robót ziemnych, co wymaga przemieszczania znacznych ilości gruntu. Znaczne obciążenia stosowanych maszyn mogą jednak doprowadzić do ich awarii, co oznacza konieczność rozważenia czy tańsze będzie przeprowadzenie niezbędnych napraw, czy też zakup nowych.
Dlaczego maszyny budowlane mogą ulegać awariom i przyspieszonemu zużyciu?
Sprzęt wykorzystywany podczas robót ziemnych musi radzić sobie z niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Chodzi tu o wysokie zapylenie, które oznacza zanieczyszczanie zasysanego do silników powietrza. Pociąga to za sobą konieczność sprawnej filtracji, a zaniedbania serwisowe w tym zakresie szybko przełożą się na kosztowne do usunięcia usterki jednostek napędowych. Maszyny budowlane są też narażone na duże obciążenia wynikające ze specyfiki wykonywanych zadań. Układy hydrauliczne przenoszące energię niezbędną do przemieszczania i odspajania znacznych ilości gruntu w przypadku używania zanieczyszczonego czynnika hydraulicznego, do czego może dojść w wyniku nieprzestrzegania zaleceń producenta, mogą szybko ulec awarii ze względu na przedwczesne zużycie rozdzielaczy lub siłowników. Problemem są też przeciążenia wynikające z poruszania się w trudnym terenie. Konstrukcje maszyn znoszą wówczas siły związane z nierównomiernym rozkładem mas, a efekty są potęgowane przez ciężar obsługiwanego materiału.
Przeczytaj również: Jak dbać o stan techniczny maszyn budowlanych?
Kiedy warto rozważyć zakup nowej maszyny budowlanej?
Warunki eksploatacji i specyfika robót ziemnych mogą w krótkim czasie doprowadzić do usterek. Maszyny, które będą zaniedbane, jeżeli chodzi o wykonywanie regularnych przeglądów i wymianę materiałów eksploatacyjnych oraz zastępowanie zużytych części nowymi, prędko ulegną poważnym awariom, ponieważ przeciążenie jednego układu odbija się na pracy innego, wywołując efekt domina i szybko skutkując zniszczeniem kolejnych elementów. Jeżeli skala problemu będzie duża tańsze może się okazać kupienie nowej maszyny niż inwestowanie w starą – zwłaszcza jeżeli liczba przepracowanych przez nią roboczogodzin będzie duża. Warto też pamiętać, że w nowoczesnym sprzęcie stosuje się lepsze i bardziej wydajne rozwiązania techniczne. Urządzenie prosto od producenta, np. z firmy XCMG Europa oferującej m.in. koparki gąsienicowe, ładowarki, równiarki, walce czy wiertnice horyzontalne będzie więc oznaczało szybsze działanie, większy zakres możliwości i stojące na wyższym poziomie parametry użytkowe.
Przeczytaj również: Jak przebiegają remonty maszyn budowlanych?
Przeczytaj również: Serwis koparek - wszystko, co warto wiedzieć
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana