Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
O czym pamiętać wykonując zabudowę kominka?

Zabudowa kominka spełnia wiele funkcji: nie tylko estetycznych, ale również związanych z bezpieczeństwem użytkowania. Dlatego wykonując zabudowę kominka, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach związanych z wyborem materiałów oraz ich prawidłowym montażem. Przedstawiamy, co warto wiedzieć o projektowaniu i instalacji zabudowy domowego kominka.
Projekt i wybór materiałów do zabudowy kominka
W pierwszej kolejności należy zastanowić się, z jakiego materiału ma być wykonana zabudowa. Wybór jest spory: możemy zdecydować się na płyty silikatowe, krzemianowo-wapniowe lub gipsowo-kartonowe. Szczególnie polecane są płyty z krzemianu wapnia, które mają szereg zalet. Przede wszystkim są trwałe oraz niepalne, mają także doskonałe właściwości izolacyjne. Nie ma również konieczności wykonywania dodatkowej konstrukcji oraz używania wełny kominkowej, taśm i uszczelnień, jak w przypadku płyt karton-gips.
Dodatkowo montaż elementów systemu kominowego w przypadku zabudowy tego typu jest szybki i bezproblemowy. A z racji tego, że ostatecznie taka obudowa przypomina gładką ścianę, możliwe jest jej pomalowanie lub wykończenie za pomocą płytek lub kamienia. Zastosowanie płyt krzemianowych zapewnia więc zarówno bezpieczeństwo, jak i estetyczny wygląd kominka – stąd jest jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań.
Najważniejsze informacje dotyczące montażu zabudowy
Wkład kominkowy znajdujący się w obudowie potrzebuje przestrzeni – zaleca się, aby z każdej strony pozostawić 10 cm odstępu od płyty. Niezbędne jest także wstawienie kratek wentylacyjnych na dole i na górze zabudowy, dzięki czemu grawitacja wymusi ruch powietrza. Trzecią kratkę należy umieścić w komorze dekompresyjnej, która również jest istotnym elementem zabudowy, odpowiada bowiem za izolowanie stropu budynku od wysokiej temperatury. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie elementy będą niezbędne podczas montażu, możemy skorzystać z fachowego doradztwa, które oferuje firma TanieKominy.pl.
Bardzo ważne jest umieszczenie płyty także na ścianie za kominkiem wewnątrz obudowy. Następnie należy je połączyć w taki sposób, aby stworzyć zamkniętą zabudowę. Jak już wspomnieliśmy, płyty krzemianowo-wapniowe nie wymagają zastosowania konstrukcji z profili, choć w przypadku chęci późniejszego obłożenia ich innym, ciężkim materiałem, może być to konieczne. Należy również pamiętać, że płyty nie mogą stykać się z obudową ani z ramą drzwi kominka, ponieważ może to prowadzić do ich pękania – należy pozostawić 1-2 centymetrową przerwę dylatacyjną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana