Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Projektujemy dom. Kiedy warto się zdecydować na okna dachowe?

Okna dachowe to nieodzowny element poddasza. Nadają niepowtarzalnego uroku i charakteru pomieszczeniom zaaranżowanym w górnej kondygnacji domu. Idealnie doświetlają przestrzeń oraz pozwalają na swobodną aranżację pokojów pod skosami. Ponadto, więcej światła słonecznego to niższe rachunki za ogrzewanie, co stanowi najważniejszy powód, dla którego warto zainwestować w okna dachowe.
Jak rozmieścić okna dachowe?
Poddasze jest specyficzną przestrzenią niełatwą w aranżacji, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z niewielkimi pokojami. Pewną trudność może stanowić samo umeblowanie pokoi, na przykład wstawienie dużej i pojemnej szafy garderobianej. Okna dachowe okazują się w tym przypadku bardzo pomocne – dzięki umieszczeniu okien w połaci dachu można bardziej ergonomiczne zaprojektować przestrzeń.
Przeczytaj również: Dwu czy trzyszybowe - jakie okna dachowe wybrać?
Okna dachowe dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach znajdujących się od północnej strony, które siłą rzeczy są dość ciemne i zimne. Naturalne światło o wschodzie lub zachodzie doświetli pokoje i wprowadzi do nich nieco więcej ciepła.
Przeczytaj również: 5 zalet okien połaciowych
Projektując dom, warto wziąć pod uwagę standardy, jakie obowiązują przy montażu okien dachowych. Specjalistą w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej jest firma BC z Nowego Targu. Fachowcy zalecają, aby powierzchnia przeszkleń stanowiła minimum 1/8 powierzchni podłogi – jest to podstawowa zasada stosowana przez wszystkich projektantów. Chodzi oczywiście o zapewnienie dogodnych warunków mieszkaniowych dla przyszłych lokatorów.
Przeczytaj również: Wybór okien dachowych - czy marka producenta ma znaczenie?
Jakie okna wybrać na poddasze?
Obecnie najpopularniejsza jest stolarka PCV, która systematycznie wypiera z rynku okna drewniane. Stosunkową nowością są okna z aluminium, które świetnie sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń. Niemniej jednak wybierając okna, zawsze należy zwrócić uwagę na termoizolacyjność, a dokładnie współczynnik przenikania ciepła. Wskaźnik Uw określa, jak dużo ciepła przedostaje się przez każdy metr kwadratowy okna. Dla okien dachowych parametr ten nie powinien być wyższy niż 1,1 W/(m2·K).
Kolejna ważna rzecz to sposób otwierania okien dachowych. Należy przy tym uwzględnić wysokość, na jakiej ma być zamontowane okno. Jeśli jest to od 80 do 130 cm od podłoża, to lepiej wybrać okno z górnym otwieraniem. Z kolei przy większych wysokościach zalecane są okna z systemem dolnym.
Projektując poddasze, warto mieć na uwadze, że najrozsądniejszym wyborem będzie montaż kilku mniejszych okien dachowych zamiast jednego dużego, co daje lepsze możliwości doświetlenia pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, aby okna znajdowały się w równomiernych odstępach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana