Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Rekuperacja. Jak właściwie rozmieścić przewody wentylacyjne i podłączyć rekuperator?
Rekuperacja jest wybierana przez wielu inwestorów decydujących się na budowę domów lub obiektów użytkowych z systemem wentylacji mechanicznej. Liczą oni na szansę znacznego obniżenia wydatków na ogrzewanie budynku zimą i schładzanie latem. Na możliwości systemu i jego funkcjonalność wpływa jednak sposób, w jaki cała instalacja zostanie zaprojektowana oraz wykonana. Szczególne znaczenie ma rozmieszczenie przewodów i rekuperatora.
Co może dać korzystanie z rekuperacji?
Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, które zapewnia sprawną wymianę powietrza, dlatego jest wybierane w zdecydowanej większości nowo projektowanych budynków. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej ruch powietrza jest wymuszony przez wentylatory, które zasysają je spoza budynku i wtłaczają do pomieszczeń, a jednocześnie po zużyciu wyprowadzają na zewnątrz. System tego rodzaju oferuje nie tylko wysoką efektywność pracy, ułatwiając pozbywanie się wilgoci i dostarczając świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń, ale przy zastosowaniu rekuperacji umożliwia również ograniczenie kosztów ogrzewania. Jest to możliwe za sprawą rekuperatora, który wykorzystuje ciepło wywiewanego powietrza do podniesienia temperatury tego, które jest wprowadzane do budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie obniża ono znacząco temperatury panującej wewnątrz, przez co z kolei system ogrzewania nie musi zużywać dodatkowej energii. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją daje także możliwość filtracji. Jej prawidłowe działanie wymaga jednak rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych.
Kanały wentylacyjne w systemie mechanicznym
Kanały wentylacyjne w przypadku wentylacji mechanicznej to zwykle elastyczne przewody, które są zakończone anemostatami wprowadzającymi powietrze do pomieszczenia albo je z niego usuwającymi. Ponieważ mają one sporą średnicę, najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest ukrywanie ich w konstrukcji sufitu podwieszanego. Mocuje się je do stropu, wykorzystując specjalne obejmy, a tam, gdzie to niezbędne wykorzystuje tłumiki ograniczające wywoływany przepływem powietrza hałas. Inną opcją jest umieszczenie kanałów na stropie wyższej kondygnacji i rozprowadzenie ich pod podłogą. Stosowany jest też wariant, w którym kanały prowadzi się pod ociepleniem dachu oraz wzdłuż ścian, również przez otwory w stropach. Na poddaszach użytkowych przewody rozprowadza się, na ogół mocując je do więźby dachowej nad poziomem planowanego sufitu. Akcesoria do wentylacji można znaleźć w hurtowni Projekt Wentylacja, oferującej m.in. rury i kształtki, a także anemostaty, tłumiki oraz wentylatory i rekuperatory.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana