Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Rewitalizacja nieruchomości. Na czym to polega?

Rewitalizacja nieruchomości jest kompleksowy proces, który został uregulowany prawnie. Polega on na przeprowadzeniu czynności mających na wyprowadzeniu budynku lub obszaru ze stanu kryzysowego. Jest zatem stosowany w przypadku bardzo zniszczonych i nieestetycznych obiektów bądź terenów. Działania są prowadzone w zaplanowany wcześniej sposób, zgodny ze specjalnym programem. Sprawdź, na czym polega rewitalizacja nieruchomości!
Rewitalizacja nieruchomości – charakterystyka procesu
Rewitalizacja oznacza działania, które nastawione są na optymalne wykorzystanie określonych uwarunkowań wybranego obszaru. Ma ona również wzmocnić potencjał danego miejsca. Zwykle proces ten trwa wiele lat, jest inicjowany i organizowany przez interesariuszy oraz społeczność lokalną. Prace prowadzone w jego ramach obejmują:
remonty nieruchomości,
budowę urządzeń infrastruktury technicznej,
przebudowę,
prace konserwatorskie.
Rewitalizacja nieruchomości zwykle wymaga znacznych nakładów finansowych. Zdarza się, że jest to jedyny sposób na uratowanie zabytkowych obiektów i cennych terenów. Poddaje się jej np. budynki poprzemysłowe, opuszczone kościoły, hale produkcyjne wyłączone z działalności gospodarczej. Mogą nią być objęte nawet całe osiedla, dzielnice i miejscowości. Zyskują one nową funkcjonalność i atrakcyjny wygląd. Mogą być przeznaczone na cele mieszkaniowe, rekreacyjne lub inwestycyjne.
Dlaczego podejmuje się działania rewitalizacyjne?
Jak podkreślają specjaliści firmy Mobil Serwis Konserwacja Sp. z o.o., najważniejszym zadaniem rewitalizacji jest ożywienie zniszczonych obiektów i terenów. Zyskują one dzięki temu potencjał użytkowy oraz kulturalny. Proces ten jest prowadzony na wielu płaszczyznach jednocześnie. Teren lub obiekt dostosowuje się do potrzeb przyszłych użytkowników, eliminuje negatywne zjawiska społeczne, a także podejmuje działania mające na celu rozwój przedsiębiorczość.
Klimat nowo powstającej inwestycji z czasem rekompensuje trudności, jakie wiążą się z przeprowadzeniem rewitalizacji. Trzeba pamiętać, że wiąże się ona z koniecznością przestrzegania przepisów prawa, często z zakresu ochrony zabytków. Odnowione budynki zazwyczaj znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach, np. w centrum miasta lub w jego bezpośrednim pobliżu. Zwykle mają one również ciekawą historię lub wiążą się z sentymentem lokalnej społeczności. Wszelkie prace przeprowadza się z poszanowaniem przeszłości i dbałością o szczegóły. Ewentualne nowoczesne elementy są pewnym uzupełnieniem oraz połączeniem tego, co było, z XXI wiekiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana