Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje młotów wyburzeniowych
Trudno wyobrazić sobie rozbiórkę budynku czy remont generalny bez skuwania tynków, usuwania okładzin ceramicznych i starych posadzek. Niejednokrotnie zachodzi też konieczność rozbierania ścian działowych czy wykuwania otworów na okna i drzwi. Wykonanie tych zadań ręcznymi narzędziami jest niezwykle pracochłonne. Dlatego powszechne zastosowanie znajdują mechaniczne urządzenia do kucia. Dowiedz się, jakie są rodzaje młotów wyburzeniowych i jakie mają zastosowania.
Dobór optymalnego urządzenia nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Wystarczy skorzystać z oferty wypożyczalni narzędzi budowlanych. Najłatwiejszy jest wynajem młotów wyburzeniowych w Łodzi, w Warszawie i innych dużych miastach. Bogaty asortyment modeli pozwala dopasować idealnie typ i parametry urządzenia do konkretnych zadań i warunków budowlanych.
Przeczytaj również: Jak bezpiecznie przeprowadzić rozbiórkę budynku?
Młoty elektryczne, pneumatyczne i spalinowe
Wszystkie młoty wyburzeniowe składają się z czterech podstawowych elementów: silnika, mechanizmu udarowego, przekładni i dłuta. Jednym z najbardziej oczywistych sposobów podziału dostępnych na rynku urządzeń jest klasyfikacja ze względu na rodzaj napędu:
Przeczytaj również: Rozbiórka budynku krok po kroku
- młoty elektryczne – są najpopularniejsze i najwygodniejsze w stosowaniu: w tej grupie znajdziesz zarówno narzędzia amatorskie, jak i profesjonalne,
- młoty pneumatyczne – to bardzo trwałe, proste konstrukcje o dużej mocy oraz małej podatności na awarie – aby móc ich używać, konieczne jest zastosowanie kompresorów i sprężarek podających powietrze pod ciśnieniem,
- młoty spalinowe – są w pełni niezależne od zewnętrznych źródeł zasilania, dlatego doskonale sprawdzają się przy pracach plenerowych, w tym szczególnie na budowach dróg, które wymagają częstego przemieszczania się w terenie pozbawionym dostępu do energii elektrycznej z sieci publicznej.
Jakie są dwa najważniejsze parametry młota pneumatycznego?
Kupując lub wypożyczając młot wyburzeniowy, zwróć uwagę na dwa najważniejsze parametry:
- moc – informuje o zdolności do wykonania określonych prac i klasie urządzenia – granicę pomiędzy młotami amatorskim i profesjonalnymi wyznacza moc 1000 W,
- energia udaru – im większa, tym lepiej, bo od siły uderzenia dłuta o kuty materiał zależy skuteczność działania młota – energia udaru mierzona jest w dżulach (J): jeżeli młot ma służyć do skuwania tynków, to wystarczy energia udaru około 12-15 J, natomiast do przebijania żelbetowych stropów i rozkuwania fundamentów konieczne są młoty z udarem o sile 50-100 J.
Na inne istotne parametry młotów wyburzeniowych zwraca uwagę ekspert z wypożyczalni budowlanej Verent w Warszawie: – Warto zwrócić uwagę na częstotliwość udaru młota. Komfort pracy zapewniają urządzenia zdolne wykonać około 1000 uderzeń na minutę. Wysoka efektywność wymaga 2-4 tys. udarów na minutę. Istotna jest też prędkość obrotowa (w młotach udarowo-obrotowych): powinna być regulowana lub automatycznie dostosowywana do obciążenia. Przy wyborze urządzenia należy też zwrócić uwagę na rodzaj uchwytu dłuta. Dwa popularne systemy mocowania to SDS-plus i SDS-max. Pierwszy pozwala zamontować dłuta o średnicy do 25 mm, a drugi do 40 mm. Od rodzaju uchwytu zależy bezpośrednio rodzaj prac, który można wykonać przy użyciu danego modelu urządzenia. Do kucia stropów, ścian działowych czy fundamentów zdecydowanie pożyteczniejsze są młoty z mocowaniem SDS-max, które obsługuje masywniejsze dłuta.
Czy wydajne młoty muszą być ciężkie?
Po wadze młota wyburzeniowego można poznać jego moc. Urządzenia o dużej mocy są ciężkie. Profesjonalne młoty elektryczne i spalinowe ważą od kilkunastu do ponad 30 kg. Prawidłowość ta nie sprawdza się w przypadku młotów pneumatycznych. Brak wbudowanej jednostki napędowej sprawia, że urządzenia pneumatyczne są lżejsze od odpowiedników elektrycznych i spalinowych.
Przeczytaj również: Rozbiórka a wyburzenie - jakie są różnice?
Waga młota rzutuje na komfort pracy. Szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi skuwanie tynków na ścianach i sufitach. Do takich zastosowań należy wybierać młoty o maksymalnej wadze kilku kilogramów. Dłuższa praca 20-kilogramowym sprzętem na suficie jest praktycznie niewykonalna.
Staranny dobór młota wyburzeniowego przekłada się bezpośrednio na komfort i wydajność pracy. Nie zawsze najmocniejsze urządzenie będzie optymalnym wyborem. Kluczową kwestią jest precyzyjne dopasowanie mocy, wagi i typu napędu do rodzaju wykonywanych prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana