Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje prac ziemnych wykonywanych przed budową domu
Prace ziemne przed budową domu związane są z niwelacją i oczyszczeniem terenu oraz przygotowywaniem wykopów pod fundamenty. Wykonuje się je z użyciem specjalistycznych maszyn i urządzeń. Prace ziemne obejmują szereg czynności, które mają na celu uporządkowanie działki przed rozpoczęciem inwestycji – w tym wypadku budowy domu.
Co obejmują prace ziemne przed budową domu?
Na samym początku prac działkę należy oczyścić z roślinności, krzewów i resztek korzeni. Fachowcy często zalecają także, aby w miejscu, w którym będzie stał dom wyrównać teren jeszcze przed wizytą geodety. Usuwa się hummus, czyli warstwę ziemi roślinnej o głębokości około 30 cm. Hałdy ziemi zwykle składuje się na placu budowy, ponieważ przydają się przy późniejszych pracach niwelujących teren.
Przeczytaj również: Jakie wykopy mają charakter tymczasowy?
Pierwszym etapem budowy domu są prace geodezyjne – geodeta wytycza budynek na działce i wskazuje w ten sposób ekipie budowlanej, w którym miejscu będzie stał dom. Zarys budynku musi być zgodny z projektem budowlanym. Po wytyczeniu obiektu na działce pozostają paliki wyznaczające wszystkie punkty charakterystyczne dla budynku i osie geometryczne zarówno dla fundamentów, jak i planowanych tras przyłączy.
Przeczytaj również: Najważniejsze zalety domów parterowych
Po wytyczaniu budynku należy wezwać koparkę i przystąpić do właściwych prac ziemnych. Budową domów jednorodzinnych pod klucz z uwzględnieniem prac ziemnych zajmuje się firma BUDOM ze Szczecina. Na początku wykonuje się wykopy pod fundament, których głębokość określa projekt budowlany. Ostatnie kilka centymetrów powinno się wykonać ręcznie, tak aby nie naruszyć gruntu rodzimego. Przy budowie fundamentów stosuje się specjalne szalunki i umocnienia, które mają stabilizować wykop przed wylaniem betonu.
Przeczytaj również: Po czym poznać profesjonalną firmę budowlaną?
Rodzaje prac ziemnych
Wedle definicji prace ziemne polegają na urabianiu gruntu i kształtowaniu terenu – jest to oddzielanie warstwy gruntu, czyli urobku i jego przemieszczanie w inne miejsce lub załadunek na środki transportu. Roboty ziemne wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu, jakim dysponuje wspomniana firma budowlana ze Szczecina. Są to między innymi koparki, ładowarki, spycharki, równiarki i ubijarki.
Do porządkowych prac ziemnych zalicza się roboty związane z oczyszczaniem terenu z resztek roślinności oraz spulchnianiem gleby i wytyczaniem budowli. Makroniwelacje i niwelacje oraz wykopy szeroko i wąskoprzestrzenne pod obiekty budowlane, a także nasypy podsypki to podstawowe prace ziemne. Z kolei do prac wykończeniowych zaliczamy wyrównywanie dna wykopów i skarp oraz profilowanie nasypów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana