Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje rozdzielnic elektrycznych
Dostarczanie zasilania do systemów montowanych w budynkach oraz obsługującego różnego rodzaju infrastrukturę wymaga rozprowadzenia instalacji, przy pomocy której prąd będzie mógł trafić do podłączonych odbiorników. Stworzenie sieci odpowiedniego okablowania jest też konieczne w przypadku maszyn, urządzeń i pojazdów. Do podziału napięcia na poszczególne obwody i właściwego ich zabezpieczenia nieodzowna okaże się jednak specjalna rozdzielnica.
Czym jest rozdzielnica i czemu służy?
Dystrybucja napięcia do poszczególnych odbiorników prądu wymaga podziału pobieranego zasilania i skierowania go do konkretnych obwodów obsługujących konkretne systemy lub urządzenia. W tym celu konieczne będzie rozprowadzenie okablowania oraz właściwe zabezpieczenie każdej z „odnóg” powstającej sieci. Dla uzyskania odpowiednich efektów korzysta się z rozdzielnicy, będącej rodzajem systemu modułowego pozwalającego na zamontowanie osprzętu odpowiadającego za bezpieczeństwo użytkowników i stabilność zasilania. Podstawowym elementem rozdzielnicy jest główny wyłącznik prądu, który blokuje jego dopływ do wszystkich obwodów. Na każdym z nich dodatkowo zakłada się odpowiedni bezpiecznik nadmiarowo-prądowy, który zapobiega następstwom mogących powstawać zwarć, a także wyłącznik różnicowo-prądowy, który zapobiega upływom prądu i ewentualnym porażeniom. Równie ważne okażą się bezpieczniki przeciwprzepięciowe, w zależności od instalacji montowane jako typ 1,2 albo 3. Uzupełnieniem całości będzie aparatura kontrolno-pomiarowa pokazująca kluczowe parametry pracy systemu. Rozdzielnice są kompletowane w zależności od miejsca, gdzie będą wykorzystywane. Planując budowę lub modernizację budynku, warto więc znaleźć wykonawcę zajmującego się przygotowaniem kompleksowych instalacji elektrycznych. W Konstancinie Jeziornej usługi takie wykonuje firma Elektryczna Telnes.
Przeczytaj również: Jak działa i ile kosztuje centralne ogrzewanie?
Jakie są rodzaje rozdzielnic?
Większość używanych rozdzielnic ma budowę modułową i wykorzystuje szynę, na której montowany jest osprzęt. Podział na poszczególne rodzaje prowadzi się zwykle na podstawie rozmiarów potrzebnej obudowy. W mniejszych obiektach korzysta się z rozdzielnic skrzynkowych w wersji natynkowej albo podtynkowej. W dużych budynkach będą to na ogół rozdzielnice szafowe. Takie rozwiązanie jest też stosowane w obiektach przemysłowych i przy większych maszynach i urządzeniach. Alternatywą są niewielkie rozdzielnice tablicowe. Firma Elektryczna Telnes wykonuje rozdzielnice według zapotrzebowania klienta, zajmuje się także instalacjami przemysłowymi oraz obsługą większych inwestycji budowlanych.
Przeczytaj również: Jak działają wypożyczalnie sprzętu budowlanego?
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie pasm świetlnych - co warto wiedzieć?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana