Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Rola i znaczenie zbiorników retencyjnych

Wielofunkcyjne zbiorniki wodne, określane mianem retencyjnych, pomagają w łagodzeniu skutków suszy i powodzi. Ich zadaniem jest poprawienie bilansu wodnego w najbliższej okolicy. Wzrasta on w obliczu nasilających się, negatywnych zmian klimatu. Dzięki nim możliwe jest bowiem zapewnienie właściwej ilości wody, jaka niezbędna jest dla człowieka, gospodarki oraz środowiska. Dowiedz się, dlaczego ważne jest ich budowanie!
Znaczenie zbiorników retencyjnych
W Polsce nadal gromadzi się za mało wody do ponownego wykorzystania. To duży błąd, gdyż działanie takie pozwala na uzyskanie oszczędności, również pieniędzy. Zadanie to jest łatwiejsze dzięki zbiornikom retencyjnym. Skutecznie przyczyniają się one do poprawy stanu środowiska naturalnego i ułatwiają np. utrzymanie ogrodów.
Zbiorniki do budowy systemów retencji są nieodzowne w walce z suszą. Nie trzeba ich budować na ogromną skalę, również przydomowy zbiornik może przynieść wiele korzyści. Takie sztuczne instalacje mają bardzo szerokie zastosowanie. Zgromadzona tam woda może posłużyć do podlania roślin w ogrodzie, ale również do toalety i prania. Mogą być również wykorzystywane w ochronie przeciwpożarowej i jako ochrona przed podtopieniami. Większe zbiorniki pełnią funkcję energetyczną. Zakłady przemysłowe są w stanie zamieniać energię potencjalną wody na elektryczną.
Wykorzystanie zbiorników retencyjnych
W wielu przypadkach wystarczy zbudować prosty system. Ułatwia to szeroki wyborów kształtów i rozmiarów zbiorników, a także sposoby instalowania. Można się zatem zdecydować na niewielki pojemnik o pojemności 2 – 4 m3, ale również znacznie większy, o pojemności kilkudziesięciu tysięcy metrów sześciennych.
Wybierając zbiornik dla siebie, warto zwrócić uwagę na to, by był on trwały, odporny na uszkodzenia i funkcjonalny. Jak wskazują specjaliści firmy ZiNPLAST, instalacja musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników. Trzeba ustalić, w jakim celu ma on być zamontowany i jaką ma mieć pojemność.
Duże znaczenie ma rodzaj zbiornika, jaki można zainstalować na danej posesji. Gdy nie ma wielkich wymagań eksploatacyjnych, warto zastosować zbiornik naziemny. Jest on lokalizowany bezpośrednio przy rynnie odprowadzającej wodę opadową z dachu. Istnieje tu szeroki wybór kształtów, rozmiarów i kolorów pojemników.
Dla bardziej wymagających użytkowników przeznaczone są zbiorniki podziemne. Wiążą się one z koniecznością poniesienia większych wydatków. Są bardziej skomplikowane pod względem montażu, ale niewidoczne. Umożliwiają stworzenie wielomodułowej instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana