Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Rury do kanalizacji. Jakie wybrać?
Rury do kanalizacji muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości. W końcu kanalizacja ma działać niezawodnie pomimo upływu lat. System rur i kształtek przeznaczony jest do odprowadzania ścieków bytowych i gospodarczych oraz deszczowych wewnątrz i na zewnątrz budynku. Kanalizacja powinna być tak wykonana, aby była praktycznie niezauważalna – nie powinno się jej słyszeć, ani tym bardziej czuć.
Rodzaje rur do kanalizacji
Rury kanalizacyjne muszą być wytrzymałe na szkodliwe oddziaływanie różnych substancji chemicznych oraz czynniki atmosferyczne, a także ciśnienie i korozje. Obecnie stosuje się wyłącznie rury z termoplastycznych tworzyw sztucznych odpornych na procesy starzenia. Rury z PCV są lekkie i podatne na formowanie, a dzięki gładkiej powierzchni zapewniają niski opór przepływu nieczystości. Rury łączy się ze sobą poprzez kielichy z rowkiem i uszczelką z elastomeru.
Rury kanalizacyjne mogą być lite lub spienione. W przypadku tych pierwszych mowa o jednowarstwowych i jednorodnych rurach produkowanych metoda wytłaczania. Powstają z jednolitego tworzywa – czystego polipropylenu – a więc powierzchnia ścianki w przekroju ma jednolity kolor. Łączy się je na wcisk i mogą być używane do przydomowych kanalizacji — dopuszczalne jest przysłanie nimi ścieków o temperaturze sięgającej nawet 90 stopni.
Rura spieniona w odróżnieniu od litej składa się z trzech warstw – pomiędzy tworzywem podstawowym znajduje się warstwa spieniona. Pomimo mniejszej wagi, wytrzymałość rur spienionych jest porównywalna do litych. Stosowane są zarówno do przyłączy kanalizacyjnych domów jednorodzinnych, jak i przy budowie uzbrojenia działek pod inwestycje i większe obiekty.
Rury występują w różnych klasach sztywności określających ich wytrzymałość na odkształcenia. Najsztywniejsze rury przypisane są do klasy S – mogą być stosowane nawet na głębokości 8m. Rury klasy N dostosowane są do układania pod drogą na głębokości 6 metrów, a rury L mogą być używane na terenach zielonych na głębokości 2m.
Niewłaściwie wykonana kanalizacja. Co robić?
Błędy wykonawcze przy montażu poszczególnych elementów systemu kanalizacyjnego mogą mieć nieprzyjemne skutki. Konieczne są wówczas prace naprawcze. Ale czy wymiana rur bez kucia jest w ogóle możliwa? Okazuje się, że tak, a specjalistą w tej dziedzinie jest firma Kan-fix, która świadczy usługi renowacji i regeneracji systemów kanalizacyjnych. Stosowana jest metoda natryskowa, czyli czyszczenie mechaniczne i uszczelnianie elastomerem. Pozwala to przywrócić pierwotną wytrzymałość całego systemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana