Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Sposoby zabezpieczania przed pożarem elementów o nietypowych kształtach
Przepisy prawa budowlanego stanowią, że ochroną przeciwpożarową powinny być objęte obiekty zaliczane do 3 głównych kategorii: ZL, IN i PM. Te pierwsze to budynki użyteczności publicznej, budynki mieszkalne oraz zamieszkania zbiorowego, drugie to budynki inwestorskie, a trzecie – obiekty magazynowo-produkcyjne. Jakie stosuje się sposoby zabezpieczania przed pożarem? Jak zabezpiecza się elementy o nietypowych kształtach?
Aktywne i bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe
Wyróżniamy dwa rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych:
- aktywne – zaliczają się do nich m.in.: urządzenia gaśnicze, instalacje sygnalizacji wybuchu pożaru, zraszacze, systemy odprowadzania dymu i ciepła. Są to wszystkie zabezpieczenia, które wymagają aktywacji lub automatycznie się aktywują w czasie pożaru i mają pomóc go ugasić,
- bierne – ich zadaniem jest spowolnienie rozprzestrzeniania się pożaru, chodzi więc o wykonywanie konstrukcji budynku z materiałów ogniotrwałych i pokrywanie elementów nieogniotrwałych środkami ogniochronnymi.
Jak nietrudno się domyślić, zarówno aktywne, jak i bierne zabezpieczenia przed pożarem, należy zaplanować już na etapie projektowania budynku.
Bierne zabezpieczenia przed pożarem – rodzaje
Do zabezpieczania konstrukcji stalowej wykorzystuje się różnego rodzaju środki ogniochronne. Są to głównie:
- farby pęczniejące – pod wpływem wysokiej temperatury pęcznieją, wydłużając czas ochrony pokrytego element przed bezpośrednim działaniem ognia do 60 minut;
- natryski ogniochronne – konstrukcję pokrywa się mieszanką perlitu, wełny, wermikulitu, cementu z dodatkami wiążącymi. Użycie natrysku pozwala na wydłużenie czasu nośności konstrukcji mimo działania ognia nawet do 360 min;
- płyty ognioochronne – najczęściej są to płyty gips-kartonowe wzmacniane włóknem szklanym, niekiedy dodatkowo impregnowane. Zapewniają wysoki stopień ochrony, nawet do 240 minut.
Różne systemy zabezpieczeń przed pożarem oferuje firma Jack-Service z Warszawy. Doradza, jakie środki będą w danym przypadku najskuteczniejsze i najlepiej dostosowane do potrzeb.
Najlepsze zabezpieczenia elementów o nietypowych kształtach
Najlepsze zabezpieczenia przeciwpożarowe dla elementów o niestandardowych kształtach to przede wszystkim farby pęczniejące i natryski ogniochronne. Farby można aplikować, używając pędzla lub wałka albo tak, jak natryski ogniochronne, czyli natryskowo. Ta ostatnia metoda umożliwia szybkie i precyzyjne naniesienie wybranych środków na elementy o każdym kształcie, dlatego można ją uznać za najwygodniejszą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana