Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Styropian czy wełna mineralna do docieplania budynku – co wybrać?
Docieplenia budynków mogą być wykonywane metodą mokrą i suchą. W przypadku tej pierwszej stosuje się styropian, który wymaga użycia specjalnej zaprawy klejącej. Z kolei docieplenie techniką suchą wykonuje się z użyciem wełny mineralnej. Obydwie metody mają swoje wady i zalety oraz pewne ograniczenia. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie tym technikom.
Docieplenie budynku metodą mokrą. Na czym polega?
Zasadniczo wszystkie nowe budynki wznoszone są metodą dwuwarstwową – do powierzchni ścian zewnętrznych przyklejana jest warstwa styropianu. Jest to najpowszechniejsza metoda stosowana obecnie, również do termomodernizacji starszych budynków. W metodzie mokrej płyty styropianowe mocuje się zaprawą klejącą. Dodatkowo można je zabezpieczyć specjalnymi kołkami a na końcu uzbroić siatka tynkarską. Na samym końcu wykonuje się warstwę tynku.
Przeczytaj również: Co jest oznaką, że dom należy docieplić?
Kiedy warto zdecydować się na docieplenie budynku metodą suchą?
Metoda sucha nazywana jest także lekką i zwykle wybierana jest do ocieplania niewielkich powierzchni. Jest to dość pracochłonna technika, ponieważ przed umieszczeniem wełny mineralnej konieczne jest zbudowanie specjalnej konstrukcji z desek, dzielącej ścianę na mniejsze obszary. Wełnę montuje się we wcześniej przygotowanych wnękach z użyciem specjalnych kołków montażowych. Na końcu wełnę zabezpiecza się warstwą hydroizolacji, która chroni przed wsiąkaniem wody. Na końcu montowane są płyty lub panele elewacyjne.
Wełna czy styropian?
Zarówno technika sucha, jak i mokra do dociepleń budynków stosowana jest przez firmę Fudal. Przedsiębiorstwo wykonuje termomodernizacje budynków w Krakowie i w okolicach. Jakich materiałów zatem używa na co dzień?
Do dociepleń budynków używany jest najczęściej styropian – jest lekki i nie nasiąka wodą. Styropian jest podatny do obróbki i względnie tani. Z kolei zaletą wełny mineralnej jest odporność ogniowa oraz wytrzymałość na czynniki mechaniczne. Co więcej, wełna mineralna to doskonały wybór dla osób potrzebujących dobrej izolacji akustycznej.
Warto wiedzieć, że kluczowa dla materiałów izolacyjnych cecha to współczynnik przenikania ciepła. Im niższa jego wartość, tym lepiej. Izolacyjność cieplna wełny mieści się w zakresie 0,045 do 0,032 W/ (m*K), podczas gdy wartości dla styropianu rozpoczynają się już od 0,031 W/ (m*K), co stanowi o jego przewadze. Wełna mineralna świetnie sprawdza się w przypadku docieplenia stropów lub ścian wewnętrznych, ale w każdym innym przypadku lepiej jest sięgnąć po styropian.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana