Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
System rynnowy jako ważny element dachu
System rynnowy stanowi niezwykle ważny element dachu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest właściwy dobór rynien i akcesoriów rynnowych do konstrukcji oraz kształtu dachu. Jaką rolę odgrywa system rynnowy na dachu? Dlaczego odpowiedni dobór i prawidłowy montaż systemu rynien jest tak ważny? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Jaką funkcję pełnią rynny na dachu?
System rynnowy odpowiada za odwodnienie połaci dachowych. Zadaniem rynien jest zbieranie i sprawne odprowadzanie wody opadowej, a zimą także wody pochodzącej z roztapiającego się śniegu. Systemy rynnowe zaprojektowane są w taki sposób, by kierować spływającą z dachu wodę do rur spustowych, a za ich pośrednictwem do kanalizacji burzowej, drenażu rozsączającego lub też zbiorników na deszczówkę. Dzięki temu, że woda przemieszcza się przewidzianymi dla niej kanałami, nie wnika w konstrukcję dachową, nie spływa po ścianach i nie naraża ich na zawilgocenie. Innymi słowy system rynnowy pozwala chronić konstrukcję dachu oraz elewację przed zamakaniem podczas opadów i roztopów. Aby jednak dobrze wypełniał swoją rolę, musi być odpowiednio dobrany do potrzeb i prawidłowo zamontowany.
Przeczytaj również: Bezpieczeństwo pracy przy montażu podestów rozładunkowych
Najważniejsze wskazówki dotyczące doboru i montażu systemu rynnowego
Wybierając system rynnowy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby prawidłowo dopasować średnicę rynien i rur spustowych do powierzchni dachu, z którego mają odprowadzać wodę deszczową. Zapytaliśmy eksperta ze sklepu online z pokryciami dachowymi Papiarz o to, jak dobrać średnicę orynnowania do powierzchni dachu. Jak wyjaśnił:
Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na schody spiralne?
W przypadku dachu o powierzchni do 50 m2 wystarczą rynny o średnicy 100 mm i rury spustowe o średnicy 80 mm. Powierzchnia od 50 do 100 m2 wymagać będzie orynnowania o większym przekroju: odpowiednio 125 mm i 90 mm. Duże dachy o powierzchni powyżej 100 m2 należy wyposażyć w rynny o średnicy 150-190 mm oraz rury spustowe 110-120 mm.
Ważnym kryterium wyboru systemu rynnowego jest również materiał, z którego wykonane są wszystkie elementy. Rynny z PCV cechują się niską wagą, łatwością montażu i atrakcyjną ceną. Nie wymagają konserwacji. Są też dostępne w szerokiej gamie kolorów. Droższymi rozwiązaniami są systemy rynnowe z trwałej blachy stalowej ocynkowanej oraz rynny z odpornego na warunki atmosferyczne aluminium.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę wybierając system rynnowy?
Trzeba pamiętać także o tym, że złożona konstrukcja dachu wymaga zastosowania różnego rodzaju kształtek, zmieniających przebieg rynien. Niezbędnymi akcesoriami są złączki, narożniki, leje, denka, kolanka oraz trójniki. Do montażu rynien i rur spustowych służą natomiast obejmy i uchwyty. Podczas zakupu systemu rynnowego warto zwrócić uwagę na jakość wykonania wszystkich wymienionych elementów.
Dobrze dobrany system rynnowy pozwala skutecznie odprowadzać wodę deszczową z dachu, zabezpieczając konstrukcję przed wilgocią i elewację przed zamoczeniem. Jednak nawet najlepiej dopasowane orynnowanie nie zda się na nic, jeśli nie zostanie starannie zamontowane. Dlatego podczas montażu systemu rynnowego należy zadbać o szczelność i ścisłe spasowanie wszystkich elementów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana