Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Szalunki ścienne – co to takiego?

Przy wznoszeniu większości konstrukcji żelbetowych konieczne jest wykorzystanie szalunków. Stanowią one formę zabezpieczającą zbrojenie oraz świeży beton. Szalunki zwykle wykorzystywane są już od etapu wylewania fundamentów przez cały okres budowy. Występują różne rodzaje i systemy szalunkowe pozwalające wykonać z betonu niemal dowolne elementy konstrukcyjne. Koniecznie sprawdź, czym się charakteryzują systemy szalunkowe oraz jak poprawnie z nich korzystać.
Rodzaje szalunków
Pod pojęciem szalunków ściennych zazwyczaj rozumie się specjalne płyty wykonane z wytrzymałej stalowej ramy na której zamocowano sklejkę. Szalowanie jest popularną metodą powszechnie wykorzystywaną w tych miejscach, gdzie powstają monolityczne betonowe konstrukcje. Szalunki ścienne ustawia się po wykonaniu zbrojenia zapewniając odpowiednią otulinę prętów. Sąsiednie płyty szalunkowe łączy się specjalnymi zamkami, a parcie świeżego betonu na szalunek jest przenoszone przez stalowe ściągi biegnące przez otwory w przeciwległych płytach. Systemy szalunkowe zawierają specjalne elementy i narożniki pozwalające szalować ściany o niemal dowolnym kształcie. Z wykorzystaniem np. listew radialnych możliwe jest szalowanie ścian łukowych. Tam, gdzie nie można wykonać szalunku z obu stron wykonywanej ściany (np. przy już istniejącej konstrukcji) możliwe jest konstruowanie szalunków jednostronnych z wykorzystaniem kozłów oporowych.
Szalunki ścienne – sposób montażu
W zależności od wybranego rodzaju szalunku ściennego jego montaż można przeprowadzać ręcznie albo za pomocą dźwigu. Decydująca jest tutaj wielkość i masa stosowanych płyt oraz sytuacja na budowie (np. wysokość montażu). Na ogół przyjmuje się, że na placach budowy wyposażonych w urządzenia dźwigowe instalacja szalunków powinna odbyć się przy użyciu tego sprzętu. Dobór odpowiedniego systemu montażowego trzeba dopasować do specyfiki danych paneli ściennych. Nie bez znaczenia jest też liczba oraz rodzaj elementów osprzętu, do których zalicza się belki usztywniające, zamki oraz ściągi.
Co istotne, szalunki ścienne oferowane przez takie firmy, jak Novarent Sp. z o.o., wykonywane są z materiałów wytrzymałych i wysokiej jakości. Do ich produkcji wykorzystuje się stal ocynkowaną oraz wysokiej jakości wodoodporną sklejkę. Dzięki temu systemy te są bardzo wytrzymałe na parcie betonu i pozostawiają estetyczną powierzchnię szalowanej konstrukcji nawet po wielokrotnym użyciu. Za ich walor uznaje się także łatwość montażu i dobrej jakości osprzęt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana