Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Typowe awarie urządzeń dźwigowych. Objawy i przyczyny
Większość osób na co dzień korzysta z wind, ponieważ zlokalizowane są one w większości wielokondygnacyjnych budynków. Można je spotkać w blokach mieszkalnych, urzędach, szpitalach, dworcach, galeriach i wielu innych miejscach. Czasami jednak nie da się z nich skorzystać ze względu na to, że doszło w nich do jakieś usterki. Jakie są typowe awarie urządzeń dźwigowych? Podpowiadamy.
Najczęstsze awarie urządzeń dźwigowych
Najczęstsze awarie urządzeń dźwigowych obejmują zdarzenia takie jak:
brak zasilania,
zwarcie w instalacji,
zasłonięta fotokomórka,
niedomknięte drzwi szybowe,
zużycie aparatów sterujących,
akty wandalizmu,
niewłaściwe zachowanie pasażerów.
Awaria zasilania urządzeń dźwigowych
Najczęstszą przyczyną awarii urządzeń dźwigowych jest brak zasilania w całym budynku. Ze względu na to, że do prawidłowego funkcjonowania urządzenie to potrzebuje energii elektrycznej, jeżeli jej zabraknie, przestanie działać. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z pogotowiem energetycznym, które rozwiąże ten problem, ponieważ może być on spowodowany wieloma czynnikami.
Awaria przycisków
Kolejną awarią, jaka często występuje w urządzeniach dźwigowych, które nie są poddawane regularnym przeglądom technicznym, jest zwarcie w instalacji. W takiej sytuacji przestają działać przyciski lub drzwi, a nawet cały mechanizm windy. Dodatkowo usterka przycisków może być spowodowana również przez wciśnięcie wszystkich guzików w panelu, przez co sprzęt ten się zacina.
Zasłonięta fotokomórka
Kolejną awarią, która jest spowodowana przez nieodpowiednie zachowanie pasażerów, może być ta, związana z zasłonięciem fotokomórki. Jeżeli jest ona czymkolwiek przesłonięta, wówczas winda nie może ruszyć. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, kiedy dźwig nie jest regularnie czyszczony lub któryś z jego użytkowników zaklei fotokomórkę taśmą, gumą lub czymś innym, co ją przesłoni.
Niedomknięte drzwi szybowe
Niedomknięte drzwi szybowe powodują zablokowanie windy, przez co nie porusza się ona ani w górę i w dół. Mogą być one spowodowane umieszczeniem w nich jakiegoś przedmiotu, który wywoła taki efekt, bądź też awarią samego mechanizmu.
Awaria aparatów sterujących
W każdym urządzeniu pewne części ulegają zużyciu, również w windzie. Jeżeli dźwig nie jest regularnie serwisowany przez wykwalifikowanych konserwatorów na przykład z firmy Paw-Lift, może dojść do awarii systemów sterujących.
Ostatnią, lecz niestety najczęstszą przyczyną awarii wind jest ich dewastacja, a także nieprawidłowa eksploatacja przez poszczególnych użytkowników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana