Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Uderzenie pioruna w budynek – zagrożenie, którego nie należy bagatelizować

W okresie letnim burze nie są niczym niezwykłym. Towarzyszące im wyładowania elektryczne mogą być niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i obiektów. Warto się zatem zabezpieczyć przed przypadkowym uderzeniem pioruna. W tym celu stosuje się specjalne instalacje odgromowe i aparaturę modułową. Chronią one budynki oraz ich użytkowników przed niszczycielską siłą. Dowiedz się, jakie rozwiązania warto zastosować!
Budowa instalacji odgromowej
Instalacja odgromowa obejmuje zwody sztuczne lub naturalne, przewody odprowadzające oraz tzw. uziom. Zwody sztuczne są przewodami metalowymi, wykonanymi na ogół ze stali nierdzewnej, miedzi lub stali ocynkowanej. Są one układane na dachu, na niskich lub wysokich wspornikach. Sposób montażu zależy od tego, jakim materiałem pokryty jest budynek. Przewody te zabezpieczają również kominy, anteny i inne elementy, które wystają ponad powierzchnię dachu. Z kolei zwody naturalne to m.in. poręcze balustrady czy rynny, które są połączone z instalacją odgromową. Spełniają one swoje zadanie, jeśli zapewniony jest swobodny przepływ energii elektrycznej do przewodów odprowadzających.
Przewody odprowadzające zwody są łączone z przewodami uziemiającymi. Są one układane na zewnętrznych ścianach budynku, minimum dwa na każdym obiekcie. Instalację warto wyposażyć w aparaturę modułową zabezpieczającą, a więc elementy chroniące przed przeciążeniami oraz przepięciami.
Dobór instalacji odgromowej
Jak podkreślają specjaliści hurtowni elektrycznej ALGRA-KRÓL, aby zamontować instalację, trzeba dobrać odpowiednie jej parametry. Konieczne jest ustalenie przeznaczenia konstrukcji oraz lokalizacji budynku. Od tego bowiem zależy stopień ryzyka uderzeniem pioruna. W tym celu analizuje się takie czynniki jak niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia, a także dziedzictwa kulturowego. Projekt wraz z opisem stanowi podstawę do wykonania instalacji piorunochronnej.
Kompleksowe zabezpieczenie domu wymaga również zadbania o optymalną instalację przeciwprzepięciową. Warto pamiętać, że jeśli w bliskim sąsiedztwie budynku uderzy piorun, wytworzy on silne pola elektromagnetyczne. Może to skutkować zniszczeniem odbiorników energii, takich jak telewizory, radia, komputery. Cechują się one bowiem wrażliwymi podzespołami, a także tym, że zwykle użytkownicy pozostawiają je włączone do sieci. Dobrym pomysłem jest zatem odpowiednie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Ma ono za zadanie natychmiastowe odłączenie sprzętów w chwili wystąpienia niebezpiecznego, zaindukowanego napięcia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana