Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Wykonanie wylewki betonowej - krok po kroku

Posadzka jest wierzchnią warstwą podłogi, która jest narażona na uszkodzenie w czasie eksploatacji obiektu. Jej odporność na obciążenia jest jednak związana z jakością znajdującej się pod nią wylewki. W budynkach przemysłowych, gdzie siły działające na podłoże są znaczne, stosuje się zwykle wytrzymałe wylewki betonowe w połączeniu z materiałami stanowiącymi powłokę dopasowaną do czynników zewnętrznych, z jakim będzie miała kontakt.
Co trzeba wiedzieć o podłogach betonowych?
W obiektach przemysłowych podłoga jest wykonywana na gruncie i wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Dla osiągnięcia właściwych rezultatów jest ono zagęszczane tak, by gwarantowało pożądaną nośność. Na nim umieszcza się podbudowę z wykorzystaniem specjalnie dobranego kruszywa, które pomaga w optymalnym rozkładzie obciążeń. Na ogół stosowane są podbudowy ciągłe, będące połączeniem kruszywa o różnym uziarnieniu. Na podbudowie układa się warstwę poślizgową, która zapewnia potrzebną hydroizolację, ograniczającą przesiąkanie wody, a jednocześnie niwelującą oddziaływania między monolityczną płytą betonową a gruntem. Warstwa poślizgowa składa się zazwyczaj z dwóch powłok foliowych, a nierzadko jest przykrywana warstwą rozdzielającą z geowłókniny, która zapobiega szybkiemu oddawaniu wody podczas wiązania betonu. Materiał potrzebny na wylewkę jest pozyskiwany z wytwórni betonu towarowego. W Warszawie dostawami zajmuje się firma Energo-Bet II z Ząbek, która oferuje też przygotowywanie wylewek w budynkach mieszkalnych.
Przeczytaj również: Jakie są najczęściej wykorzystywane rodzaje betonu towarowego?
Jak powstaje wylewka pod posadzkę przemysłową?
W obiektach o dużej powierzchni gotowa mieszanka powstaje w betoniarni i jest dostarczana do obiektu betonowozem, a następnie podawana z wykorzystaniem pompy do betonu. Materiał jest równomiernie rozprowadzany i zawibrowywany, by uzyskać odpowiedni jego rozkład i zapobiec napowietrzeniu masy oraz utracie jednolitości. Przy dużych powierzchniach poszczególne pola technologiczne oddziela się dylatacjami, które umożliwiają pracę fragmentów oraz redukują ryzyko powstawania pęknięć i rys wynikających z naprężeń wewnętrznych. Zależnie od sytuacji beton musi być specjalnie pielęgnowany, by jego wiązanie odbywało się w optymalnych warunkach. Po uzyskaniu właściwych parametrów powierzchnia posadzki jest utwardzana. Stosuje się tu zwykle utwardzanie proszkowe w technologii DST lub powłokę z użyciem żywicy. Firma Energo-Bet II z Ząbek oferuje beton towarowy najwyższej jakości, zajmuje się też wykonywaniem wylewek.
Przeczytaj również: Efektywność kosztowa betonu towarowego - dlaczego warto inwestować w jakość?
Przeczytaj również: Jaki beton pod kostkę wybrać? Poradnik dla mieszkańców Lesznowoli
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana