Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Wykorzystanie płyt OSB w budownictwie
Branża budowlana chętnie korzysta z wyrobów drewnopochodnych. Produkty te stanowią bowiem doskonały zamiennik klasycznych poszyć, wykonywanych z desek. Do grupy takich materiałów zaliczamy m.in. płyty OSB. Cechuje je duża stabilność wymiarowa, utrzymywana nawet w zmiennych warunkach otoczenia, a także łatwość obróbki i konkurencyjna cena. Sprawdźmy zatem, jak są produkowane płyty OSB oraz jakie jest ich zastosowanie w budownictwie?
Czym są płyty OSB?
Płyty OSB należą do grupy wyrobów drewnopochodnych. Oznacza to, że przy ich produkcji wykorzystuje się drewno. Najczęściej są to wióry sosnowe o różnej szerokości, długości 100 - 120 mm i grubości 0,6 mm. Pozyskuje się je ze specjalnie wybieranych pni drzew, tzw. wyrzynków sosnowych. Surowiec ten poddawany jest następnie procesowi technologicznemu, w wyniku którego wióry są klejone i pokrywane emulsją parafinową. Krzyżowy układ pasm wiórowych zapewnia płycie doskonałe parametry techniczne i wytrzymałościowe.
Przeczytaj również: Top 4 materiałów, niezbędnych na placach budów
Płyty OSB można nabyć bez żadnych problemów m.in. w markecie budowlanym PSB Mrówka w Nasielsku, który oferuje płyty o standardowych wymiarach 250 mm x 2500 mm i grubościach od 8 mm do 25 mm Płyty dostępne są również w kilku wariantach wytrzymałościowych, oznaczonych handlowymi symbolami od OSB-1 do OSB-4. Pierwsze to płyty uniwersalne, nieprzenoszące obciążeń, przeznaczone do suchych wnętrz. Z kolei ostatnie, to płyty, odporne na wilgoć i duże obciążenia, do stosowania zewnętrznego.
Gdzie stosuje się płyty OSB?
Płyty OSB są powszechnie stosowane w różnych pracach budowlanych. Ich wysoka stabilność wymiarowa i niezmienność kształtu, połączona z dobrą skutecznością tłumienia dźwięków, czynią z nich doskonały materiał do wykańczania wnętrz. Natomiast odmiany odporne na warunki pogodowe, dzięki wysokiej sztywności i wytrzymałości na zginanie są bardzo chętnie stosowane w budownictwie szkieletowym. Mogą także z powodzeniem zastępować klasyczne poszycia i deskowania wykonane z pełnych desek.
Ogromną zaletą płyt OSB jest ich łatwość obróbki i montażu. Mogą być one przycinane i obrabiane przy użyciu standardowych narzędzi, a ich montaż można wykonać za pomocą zszywek, wkrętów, a także gwoździ. Konstrukcje wykonane z płyt OSB np. ściany działowe, pokrycia podłóg czy stropów, charakteryzują się trwałością, która wcale nie ustępuje tym, wykonanym z drewna, a w niektórych sytuacjach, nawet ją przewyższa. Warto także wspomnieć, że płyty OSB są znacznie tańsze od materiałów drewnianych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana