Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Wykorzystanie żelkotów w budownictwie
Wśród produktów powstających z nienasyconej żywicy poliestrowej wyróżnić można między innymi żelkoty, które znajdują powszechne zastosowanie w wielu różnorodnych branżach. Jedną z nich jest natomiast budownictwo. Dlatego w tym artykule skupiamy się na tym, czym tak właściwie jest żelkot, jakie są jego właściwości oraz zastosowanie w wymienionej branży.
Czym jest żelkot?
Jak już wspomniano we wstępie, żelkoty powstają z nienasyconej żywicy poliestrowej uzupełnionej o odpowiednie dodatki. Technologia ich produkcji umożliwia dostosowanie parametrów tego materiału do różnorodnych branż i zastosowań jakie one w nich znajdują. Dostępne są one w wariantach przeznaczonych do aplikacji ręcznej lub natryskowej. Dodatkowo producent żelkotów SARZYNA Chemical oferuje je również w szerokiej palecie barw RAL lub w kolorach opracowywanych na życzenie klientów. Ogólny podział żelkotów pozwala wśród nich wyróżnić natomiast produkty:
standardowe,
sanitarne,
morskie,
podkładowe,
niepalne,
transparentne i bazowe,
chemoodporne,
formierskie,
specjalne.
Jakie są właściwości żelkotów poliestrowych?
Żelkoty poliestrowe wykorzystywane są najczęściej jako laminat, który dzięki swoim właściwościom tworzy skuteczną barierę ochronną przed wilgocią, promieniowaniem UV oraz zmiennymi temperaturami i uszkodzeniami mechanicznymi. Produkt ten cechuje się również świetnymi parametrami wytrzymałościowymi i dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo pozytywnie wpływa on również na wygląd elementów, na których zostanie zastosowany.
Do czego wykorzystywane są żelkoty w branży budowlanej?
Podobnie jak w przypadku wielu innych branż, także w budowlanej, żelkot poliestrowy wykorzystywany jest głównie do wykonywania powłok ochronnych. W przypadku jego odmiany podkładowej stosowany jest on na elementach lakierowanych. Standardowa odmiana żelkotu pozwala natomiast na wykonywanie powłok rur, które zabezpieczają polimerobeton przed działaniem korozji oraz ścieraniem, a także stosowany przy wykonywaniu gzymsów mostowych pełniąc w nich przede wszystkim funkcję estetyczną, a także chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi.
Podsumowując żelkoty w budownictwie stosowane są jako produkt wykończeniowy pełniący funkcję ochronną, a także zwiększającą atrakcyjność elementów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana