Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Z jakich elementów składa się oczyszczalnia biologiczna?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to kompaktowe urządzenie, w obrębie którego zachodzą wszystkie procesy oczyszczania – zarówno mechaniczne, jak i biologiczne. Stanowi bardzo skuteczny sposób na radzenie sobie z nieczystościami. Po zakończeniu procesów oczyszczania, pozwala uzyskać zdatną do dalszego użytku gospodarczego wodę. Wyjaśniamy, z jakich elementów składa się oczyszczalnia biologiczna i w jaki sposób działa.
Jak zbudowana jest oczyszczalnia biologiczna?
Oczyszczalnia biologiczna ma postać pojedynczego, dużego zbiornika, podzielonego na kilka komór. W poszczególnych segmentach zachodzą kolejne procesy oczyszczania ścieków: mechaniczne oraz biologiczne. Zazwyczaj oczyszczalnia biologiczna składa się z trzech komór: osadnika wstępnego, reaktora tlenowego i osadnika wtórnego. Podłączona jest systemu odprowadzania oczyszczonych ścieków, na przykład do drenażu rozsączającego lub studni chłonnej.
Przeczytaj również: Jak przebiega montaż przydomowej oczyszczalni ścieków?
Jak wyjaśnia ekspert z firmy MAWEX EKO montującej biologiczne oczyszczalnie ścieków w Małopolsce: oczyszczalnia biologiczna może być wyposażona w osad czynny, złoże zanurzone fluidalne lub złoże obrotowe. Niezależnie od wybranej technologii, każda instalacja biologiczna zapewnia bardzo wysoką jakość oczyszczania. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością systematycznego wybierania osadu, a niekiedy także uzupełniania flory bakteryjnej.
Jak działa przydomowa oczyszczalnia biologiczna?
Procesy zachodzące w przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków podzielić można na mechaniczne i biologiczne. W pierwszej komorze, zwanej osadnikiem wstępnym, dochodzi do mechanicznego oddzielania zanieczyszczeń stałych. Na skutek sedymentacji ciężkie składniki ścieków opadają na dno. Dzięki zjawisku flotacji dochodzi zaś do odseparowania zanieczyszczeń tłustych. W osadniku wstępnym zachodzi również proces oczyszczania beztlenowego, wykorzystujący działanie bakterii beztlenowych. Wstępnie podczyszczony ściek trafia następnie do komory drugiej.
Druga komora oczyszczalni biologicznej – reaktor tlenowy czy bioreaktor – to miejsce działania bakterii tlenowych. Reaktor tlenowy, jak wspominał cytowany przez nas ekspert, może być wyposażony w różnego rodzaju złoża. Osad czynny to kolonie bakteryjne unoszące się w postaci kłaczków. Złoże fluidalne ma postać błony biologicznej, utworzonej na specjalnie umieszczonych wewnątrz komory kształtach. Złoże obrotowe to natomiast obracające się dyski, które jednocześnie napowietrzają błonę biologiczną i wymuszają przemieszczanie się ścieków.
Przeczytaj również: Jak działają drenażowe oczyszczalnie ścieków?
W ostatniej komorze oczyszczalni biologicznej czyli osadniku wtórnym oczyszczone ścieki zostają odseparowane od osadu czynnego. Następnie trafiają do systemu odprowadzającego. Dzięki wysokiej skuteczności oczyszczalni biologicznej, oczyszczone ścieki mogą zostać rozsączone za pomocą drenażu lub też odprowadzone do studni chłonnej, rowu czy nawet zbiornika wodnego.
Oczyszczalnia biologiczna to urządzenie zapewniające wysoką jakość oczyszczania i – co ważne – możliwość jej kontrolowania. Ten rodzaj oczyszczalni stanowi większy wydatek niż instalacja drenażowa, pozwala jednak uzyskać znacznie lepsze efekty. Oczyszczona woda może bowiem zostać nie tylko odprowadzona do otoczenia, ale także wykorzystana do prac gospodarczych, takich jak na przykład podlewanie ogrodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana