Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Z jakich elementów składa się płaski dach?
Dach jest najważniejszym elementem budynku, jeżeli chodzi o jego odporność na czynniki atmosferyczne, ponieważ chroni wnętrze przed wodą opadową oraz wiatrem, a także zabezpiecza przed gromadzącym się śniegiem, lodem i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. Wśród dostępnych rozwiązań dominują dachy spadziste, lecz w coraz większej liczbie obiektów wykonywane są dachy płaskie, które szczególnie dobrze wpisują się w nowoczesne projekty architektoniczne.
Czym wyróżniają się dachy płaskie?
Dachy spadziste składają się z jednej, dwóch lub większej ilości połaci, które są nachylone pod znacznym kątem, pozwalając na swobodne spływanie deszczówki. Choć są one popularne, to mają też wiele ograniczeń, od których wolne są konstrukcje, gdzie zastosowano dachy płaskie. W takim przypadku mamy do czynienia z pojedynczą połacią, która jest nachylona pod niewielkim kątem – nieprzekraczającym z reguły ok. 5°. Skutkuje to nieco wolniejszym spływaniem wody i powoduje, że zastosowane pokrycie musi być wyjątkowo szczelne, by nie dopuszczać do pojawienia się przecieków. Jednocześnie dach płaski oznacza jednak pełne wykorzystanie pomieszczeń znajdujących się na najwyższej kondygnacji, ponieważ nie ma w nich trudnych do zagospodarowania skosów. Równie ważna jest możliwość dobrego doświetlenia wnętrza przez okna umieszczane w ścianach zewnętrznych. Dachy płaskie z racji swego kształtu nie muszą być odporne na napór wiatru, powinny jednak radzić sobie dobrze z jego siłą ssącą.
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie pasm świetlnych - co warto wiedzieć?
Jaką konstrukcję mogą mieć dachy płaskie?
Dachy płaskie wykonuje się jako dachy płaskie wentylowane lub konstrukcje klasyczne tzw. stropodachy. W pierwszym przypadku nad zaizolowanym termicznie stropem ostatniego piętra jest pozostawiana wolna wentylowana przestrzeń, a dopiero nad nią znajduje się pokrycie dachowe wsparte na odpowiedniej strukturze nośnej. Inną opcją są stropodachy, gdzie dach jest zarazem pełni funkcję stropu i elementu nośnego pokrycia. W tym przypadku istnieje możliwość zastosowania tradycyjnej struktury składającej się z izolacji paroszczelnej, warstwy termoizolacji oraz materiału pokryciowego albo tzw. dachu odwróconego. Oznacza to zastosowanie najpierw izolacji paroszczelnej i przeciwwodnej, a na niej ułożenie wodo- i mrozoodpornego materiału docieplającego, który jest następnie dociążony specjalnym balastem np. płytami betonowymi czy warstwą żwiru. Firma Bud-Ar z Gniezna specjalizuje się w usługach dekarsko-budowlanych i zajmuje się przygotowaniem dachów płaskich na obiektach mieszkalnych i przemysłowych.
Przeczytaj również: Najczęściej popełniane błędy przy betonowaniu
Przeczytaj również: Jakie kominki określa się jako tzw. kozy?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana